MOSSAD'ın sırlarını bu kitap aydınlatacak

İsrail gizli servisi MOSSAD'ın baskınlarıyla ilgili, subayların adları da dahil tüm ayrıntılar, ülkemizde ABD ile birlikte eşzamanlı yayımlanacak bir kitapla günyüzüne çıkacak

İstanbul'da kaybolan İranlı general Ali Rıza Askari'nin sorgulanması, 2007'de Suriye'nin nükleer tesisine saldırı ve Nazi subayı Adolf Eichmann'ın Arjantin'den yakalanıp getirilişi başta olmak üzere 21 MOSSAD operasyonunun merak uyandıran yönleri, "MOSSAD-İsrail Gizli Servisi'nin ilk kez gün yüzüne çıkan büyük operasyonları" adlı kitapta gözler öne serildi. ABD, Sovyet ve İsrail gizli servisleri üzerine kitaplar yayınlayan Michael Bar Zohar ile İsrail'in önde gelen gazetecilerinden Nissim Mishal tarafından yazılan ve "Koton Kitap" tarafından piyasaya sürülecek olan kitapta bu operasyonlarda görev yapan istihbarat görevlilerinin gerçek isimleri de aktarıldı. Ancak gazetelere gönderilen baskıda, ABD'deki yayınevinin izin vermemesi nedeniyle birçok bölüm gizlendi ve üzerine "15 Kasım 2012'de" ibaresi yerleştirildi.

BUSH'A: SALDIRIYI SEN YAP

Kitaptaki "Kuzey Kore'den Sevgilerle" başlıklı bölümde, İsrail'in Suriye'nin nükleer tesisine 6 Eylül 2007'de gerçekleştirdiği "Bostan Operasyonu" detaylarıyla aktarıldı. MOSSAD'ın 2007'de İstanbul'da kaybolan İranlı general Ali Rıza Askari'yi sorguladığını belirten kitap, "Askari, Suriye ve İran'ın nükleer planlarını ve Kuzey Kore, İran ve Suriye arasındaki anlaşmaların mevcudiyetini ifşa etmişti" dedi. Kitaba göre saldırı öncesinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile ABD Başkanı George Bush arasında, Washington'da şöyle bir diyalog geçti: Olmert: George senden tesisi bombalamanı istiyorum. Bush: Bağımsız bir ülkeye yapılacak saldırıyı haklı gösteremem. Olmert: Bu strateji hiç hoşuma gitmedi. İsrail'i korumak için ne gerekiyorsa yapacağım.

KADINLA CEZBEDİLDİ
"Atom casusuna bal tuzağı" başlıklı bölümde de İsrail'in Dimona nükleer tesisinde operatör olarak çalışan ve İngiliz gazetesine bilgi verdiği gerekçesiyle hapse mahkûm edilen Mordehay Vanunu'nun tuzağa düşürülmesi aktarıldı. Kitaba göre MOSSAD, "Cindy" adlı bir kadını bularak, sekse düşkünlüğüyle bilinen Vanunu'yu Londra'dan ayrılmaya ikna etti. Cindy ile birlikte Roma'ya gittiğini sanan Vanunu uçakta bayıltıldı ve Tel Aviv'e götürülüp tutuklandı. İsrail devletinin Irak'taki bombalamalarda parmağı olduğu öne sürülen ajan Ben-Porat'ı kaçırması ve Nazi subayı Adolf Eichmann'ın, 2 Mayıs 1960'ta Arjantin'de yakalanıp yargılanması da kitapta yer aldı. Kitap hakkında yorum yapan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, "Bilinmesi gereken, ancak bilinmeyenleri anlatıyor. İsrail'in gizli gücü, bilinen fiziksel gücü kadar müthiştir" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN