Astrolojik erkekler

Burçlar meselesinin memleketimizde popülerleşmeye başladığı yıllarda daha ortaokul – lise öğrencisiydim. Malumunuz platonik aşkların, ilk flörtlerin yaşandığı hassas yıllar… Bu noktada da en güzel eğlencemiz "onun burcu benim burcum, iki burcun uyumu" vs gibi konular haline gelmişti…

Aradan yıllar geçti, o ilk tecrübelerin üzerine hem farklı deneyimler hem çevreden edinilen gözlemler ya da tanıdık karakterlerden kalma izlenimler eklendi ve fakat gelin görün ki burçlarla ilgili bazı fikirler hiç değişmedi… İşte bu Pazar kafasıyla, buyurunuz size 15 yaştan 35 yaşa uzanan değerlendirme dönemimizden "tamamen öznel" astrolojik erkekler:

Oğlak: Bence en iyilerden, en sağlam karakterlilerden biri. Tutarlı, kararlı, ne istediğini bilen, ciddi, sorumluluk sahibi, sağlam adam. "Ciddiyet" fazlaca ağırlığa dönüşmezse ne ala… Ya da size ağırlık yapmazsa!

Kova: En şeker, en komik, en "tüy gibi" hafiflerden biri. Dert yok tasa yok, hayat ona hep güzel hep eğlenceli… Yeniliklere açık, komik, yaşam enerjisi yüksek!

Balık: Güya romantik… Ama aslında eli işte gözü oynaşta, en büyük çapkın, gereksiz duygusal, hayal aleminden çıkıp gerçek hayatta attan düşmüş masal kahramanı!

Koç: Hakkını verelim o da en iyilerden. Sevmeyi bilir, hatta fazlaca sahiplenir, cesurdur, korkusuzdur, adam gibi adamdır… Egosu Kaf dağındadır ama olsun, ona yakışır!

Boğa: Dürüst, çıkarsız, gizli hesapları olmayan iyi adam. Sorumluluk sahibi, işinde gücünde sağlam, ailesine bağlı, refahına düşkün, düzgün karakter sahibi… Vallahi buna diyecek kötü bir şey bulamadım!

İkizler: En zeki, en fırlama, en eğlencelilerden. Ah biraz da o gel gitler olmasa… Ama hepsine değer. Evet, bu bedel ikizlere değer!

Yengeç: Offf mıymıymıy… Karamsar, içe dönük, enerjisi düşük, korkak. O karşıdan karşıya geçene kadar ben dünya turu atarım. Üstüne de yalancı… Evlerden ırak!

Aslan: Adı üstünde, aslan gibi adam. Fakat afra tafrası bol, dediğim dedik, yani bir nevi ormanlar kralı. Tabii ancak kendi hayal aleminde… Bırakın uyandırmayın, sakın bitmesin bu rüya!

Başak: Evet iyi insan ama evham ve önlemlerden, takıntı ve vesveselerden insanı bayıltmazsa… Bir de çenesi düştü mü yandınız!

Terazi: Normal, rahat, düz adam… Sakin, umursamaz, başına buyruk, kendi halinde. Yani bana göre varlığıyla yokluğu bir. Olsa da olur olmasa da!

Akrep: Sağlam adam, gözünüz kapalı güveniniz. Küçük insan kaypaklıklarından eser bulunmaz onda… Arkadaş, sevgili, koca, ana baba, istediğin şeklini alın, hiç şaşmaz… 10 numara!

Yay: Ben bir yayım… Hep derim yay dünyayı güzelleştirir, hayatı hafifletir, insana yaşama sevinci verir. Yayla olmak alabildiğine eğlencelidir… Fakat bu söylediklerim ne yazık ki erkeği için geçerli değildir. Onun havailiğine can dayanmaz!

***
Eyvah neler dedim ben, aman kimseler duymasın! Duyanlar da alınmasın sakın… Herkes tektir ve nasıl bir insan olacağı da kendi elindedir. En önemlisi iyi olmak ve sevmek, gerisi teferruat… Dini, dili, ırkı ne olursa olsun hayatta hep içimizdeki iyiliği ve sevgiyi ortaya çıkaracak insanlarla karşılaşmak dileğiyle… İyi pazarlar!

BİZE ULAŞIN