'Binamızı geri istiyoruz'

Türkiye'deki Ermeni cemaati, İstanbul Şişli'de halen Ermeni ilkokulu olarak kullanılan 200 yıllık binanın kendilerine verilmesi için dava açtı

Surp Gazer Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı, 12 Mayıs 2011'de Ayaş Belediyesi'ne karşı açtığı davayla 1970'li yıllarda Yargıtay Genel Kurul Kararı'yla ellerinden alınan binalarının geri verilmesini istiyor. 1 Kasım'daki görülecek dava öncesinde Sabah'a konuşan Vakıf Başkanı Rita Nurnur, "Biz bu hükümetin büyük bir iyi niyetle hareket ettiğini biliyoruz. Bize yönelik haksızlıkların giderileceğine inanarak mahkeme yoluna gittik. Birçok yasa değişti ve artık haklarımız geri veriliyor. Bu ülkede ilk kez iyimseriz ve iyi şeylerin olacağına inanıyoruz" dedi. Türkiye'nin en eski Ermeni vakıflarından Surp Gazer Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı'nın 1936 beyannamesinde bulunan Kadıköy'deki 4 katlı mektep binası, savaş yıllarında kullanılmaya başlayınca binanın satılmasına karar verilmişti.

DAVA 1 KASIM 'DA
Vakıf da 1958'de bu binayı satarak şu anda Şişli ilçesi Arpa Suyu Sokak'ta bulunan 1113 metre kare üzerine inşa edilmiş olan kâgir binayı, Tevfika Emine Ayaşlı'dan satın almıştı. 1962'de vefat eden Tevfika Emine Ayaşlı, vasiyetnamesinde malvarlığının 6/8'ini Ayaş Belediyesi'ne, diğer iki payı da kardeşlerine bırakmıştı. 8 Mayıs 1974'te Yargıtay Genel Kurulu, "1936 beyannamesinde ibraz edilenler haricinde azınlık vakıflarının mülk edinmelerinin yasadışı" olduğuna karar vererek mallarının ellerinden alınmasına karar vermişti. Şimdi Vakıf, binanın iadesi için 12 Mayıs 2011'de Şişli Asliye Hukuk Mahkemesi'ne "tapu iptal ve tescil talebi"yle dava açtı. Davanın duruşması 1 Kasım'da görülecek.

BİZE ULAŞIN