Zayıflama cihazına dolandırıcılık davası

Zayıflama cihazını ABD-İsrail yapımı diye satan güzellik merkezi sahibine, 7 yıla kadar hapis istemi... Davacı, bozulan cihazın yerli olduğunu savundu

Anjelina Jolie, Victoria Beckham gibi ünlülerin de rağbet gösterdiği iddiasıyla zayıflama cihazı satan İstanbul'daki bir estetik ve güzellik Merkezi'nin sahibi S.A.'nun, dolandırıcılıktan 7 yıla kadar hipsi istendi. Selülitten ameliyatsız yüz gerdirmeye kadar vücudun çeşitli bölgelerinde deformasyonları önlemek için kullanılan elektropi cihazını "İsrail- ABD ortak yapımı" diyerek sattığı iddia edilen S.A. hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'tacir ve şirket yöneticilerinin dolandırıcılığı' iddiasıyla dava açıldı.

'GERÇEK FİYATI BİN LİRAYMIŞ'
İddianamede özetle şöyle denildi: "Sevim Semen, kansere yakalandığını öğrendikten sonra tekstil işini bırakarak estetik merkezi açmak istedi. Yeşilköy'de hayalini kurduğu estetik merkezini açan Semen'e, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir zayıflama cihazı hakkında davetiye gönderildi. Davetiyede 'ABDİsrail ortak yapımı' yazıyordu. Ayrıca müşterilerin güven duyması için satış sonrası destek amacıyla bir pazarlama şirketi kurulduğu ifade ediliyordu. TSE ve Avrupa kriterlerine uygunluğu bulunan makinenin yurt dışından S.A tarafından ithal edildiği belirtiliyordu. Tanıtımlara inanan Semen de yaklaşık 45 bin lira karşılığında bu cihazı satın aldı. Ancak cihaz, çok geçmeden bozuldu. Tamirci de cihazı tamir edemeyince şüpheliyi arayan Semen, cihazı iade etmek istedi. Sonuç alamayınca cihazın nerede üretildiğini araştırdı ve cihazın yabancı değil Gün Medikal Ercan Gün tarafından üretilen yerli bir cihaz olduğunu öğrendi." Sevim Semen ifadesinde, "Cihazın fiyatının aslında bin lira olduğunu öğrendim" diyerek davalı S.A'ya 45 bin liralık maddi manevi tazminat davası da açtı.

'7 Ay sonra geri getirdi'

Bir önceki celsede ifade veren davalı S. A "Benim güzellik merkezim var. 40 bin liraya bu zayıflama cihazını müştekiye sattım. Müştekiye ABD-İsrail ortak yapımı demedim. Faturalı satış yaptım. 7 ay sonra cihazı geri vermek istedi. Ayrıca ben bu cihazla ilgili herhangi bir ilan da vermedim. Sadece bu cihazın yazılımının ABDİsrail'den çıktığını, daha sonra tüm dünyaya yayıldığını söyledim. Suçlamayı kabul etmem" dedi. Davanın üçüncü duruşmasında cumhuriyet savcısı, aynı suçlamayla ilgili başka soruşturmaların da sürdüğünü belirterek davanın reddini istedi. Duruşma ertelendi.

BİZE ULAŞIN