Hac istatistikleri sevindirdi

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu, bu yıl 186 ülkeden 3 milyon 161 bin 573 Müslümanın hac görevini yerine getirdiğini bildirdi.

İstatistik ve Enformasyon kurumunun açıklamasında, Suudi Arabistan'da yaşayan ve çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu 500 bin kişinin gayri resmi yollardan haccettiğini, bu yılki hacı sayısında ise yüzde 8'lik bir artış yaşandığı belirtildi.

Hac mevsiminde ayrıca, 2000 tercüman, imam, yönetici ve teknik adamın görev yaptığı, 4500 gönüllü Suudi gencin gece gündüz hacılara hizmet ettiği kaydedildi.

Bu arada İslam Kalkınma Bankası Başkan Ahmed Muhammed Ali, bu yıl toplam 1 milyon kurban kesildiğini, kesilen kurbanların 27 ülkedeki fakirlere gönderildiğini bildirdi.

362 bin 740 hacıya sağlık hizmeti verildi

Suudi Kızılayı'ndan yapılan açıklamada ise, 362 bin 740 hacının 'hac mevsimi' süresince çeşitli rahatsızlıklarından dolayı hastanelerden sağlık hizmeti aldığı belirtildi.

Açıklamada, 35 hacının açık kalp ameliyatı olduğu, ayrıca hacılara sağlık konularında uyarılar içeren 3 milyon ''sms'' kısa mesajı gönderildiği ifade edildi.

Hac mevsiminin sona ermesiyle birlikte Mekke Emiri Prens Halid düzenlediği basın toplantısında Hac döneminin başarıyla tamamlandığını söyledi.
BİZE ULAŞIN