'Her yaş günüm yas günüm'

Doğduğu gün babası da Tunceli dağlarında şehit düştü. O gün üstelik Babalar Günü'ydü. Yadigar için yaş günü, yas günü demek. Ancak o şehit kızı olduğunu hiç unutmuyor

Babasının, Babalar Günü'nde şehit olmasından dakikalar sonra doğan, 18 yaşındaki Yadigar, ne doğum gününü ne de Babalar Günü'nü kutluyor. O günü, "Seninle gurur duyuyorum. Keşke bir defa olsun beni kucağına alabilseydin. O kokun bana ömür boyu yeterdi" dediği babasının mezarının başında geçiriyor.

CENAZESİ ALT KATTA
Vatani görevini Tunceli'de yapan 4 aylık asker Onbaşı Erdoğan Korkmaz'ın Kahramanmaraş'taki eşi hamileydi. Takvimler de 19 Haziran 1994'ü gösteriyordu ve o gün Babalar Günü'ydü. Sancıları başlayan Navroz Korkmaz, hemen hastaneye kaldırıldı. Gece yarısından 15 dakika sonra bebeğin ağlama sesleri koridorlarda yankılandı. Ama babası, kızı dünyaya gelmeden dakikalar önce Tunceli dağlarında şehit düştü. Onbaşı Erdoğan Korkmaz, bir kızı olduğunu hiç öğrenemedi. Cenazesi ertesi gün memleketine getirilerek hastanenin alt katındaki morguna konuldu.

BABALAR GÜNÜ VE YAŞ GÜNÜ
Eşi ve bebeği ise üst katta yatıyordu. Minik bebek, bir gün sonra loğusa yatağından kalkan annesinin kucağında uğurladı babasını son yolculuğuna. Daha adı bile konmamıştı. Babası köyünde resmi adıyla değil Ergül olarak biliniyordu. Annesi de tabutun başında "Ergül bak senden bana kalan tek yadigar bu" diye haykırıp feryat ediyordu. O yüzden bebeğe Ergül Yadigar ismi verildi. Şehit kızı olduğunu ise 7 yaşına geldiğinde öğrenen Yadigar, babasının fotoğraflarına bakarak büyüdü. Her yaş gününü, "yas günü" olarak geçiriyor. Babasının mezarını her Babalar Günü'nde çiçeklerle ziyaret edip, "Seninle gurur duyuyorum babam. Keşke bir defa olsun beni kucağına alabilseydin. O kokun bana ömür b o y u yeterdi" diyor. Yadigar, ne sevincini ne hüznünü ne de başarılarla dolu karnelerini babasıyla paylaşabildi. Bu yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü'ne kaydını yaptıran Yadigar, "Biliyorum ki babam her an yanımda ve beni hep koruyor. Keşke sağ olsaydı da ağladığımda güldüğümde, düğünde, bayramda, sevincimde gerçekten hep yanımda olabilseydi" diyor. Yadigar bunca yıl kendisine destek olanları da unutmadı: "Ben devletimi baba bildim. Bir şehit çocuğu olarak devletimizden her konuda gerekli desteği ve ilgiyi gördüm, görmeye de devam ediyorum. Devletimiz kadar Mehmetçik Vakfı da bize büyük destek oldu. Bizi düşünen, anlayan, iyi günde de kötü günde de yanımızda Mehmetçikler oldu. Vatanı için gerekirse ben de gözümü kırpmadan canımı vermekten kaçınmam. Türk kızıyım, şehit kızıyım. Mutluyum, gururluyum, onurluyum."

O GÜN HEP AĞLARIM
İki yıl önce yine 19 Haziran'da Hakkâri Şemdinli'de 11 askerin şehit olduğunu hatırlatan Yadigar, "O gün yine hem benim doğum günüm hem babamın şehit olduğu gündü. 11 askerin çocuklarını, anne babalarını, eşlerini düşünerek, hiç tanımadığım babamın resmini yüreğime basıp sabaha kadar ağladım. Başbakanımız terör sorununa çözüm bulsun. Anneler dul, çocuklar da babasız kalmasın. Artık akan kan dursun" diye konuşuyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN