Saçlarını biçerdöver kaptı, perukçu oldu

Bursa'da, 12 yaşındayken saçlarını, kafa derisini ve kulaklarını biçerdövere kaptıran Asiye Koçuk, 2 yılda 25 ameliyatla hayata döndü. Koçuk, uyuyan teyzesinden kestiği saçlarla kendisine peruk yapıp, mesleğe ilk adımını attı

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Yağcılar köyünde dünyaya gelen Asiye Koçuk'un yaşamı, filmlere konu olacak cinsten... Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için okula gitmek yerine tarlalarda çalışan Asiye Koçuk'un o dönemdeki tek hayali ise bir çift altın küpeydi. 12 yaşındayken çalıştığı tarlada, neredeyse dizlerine kadar olan saçlarını biçerdövere kaptırdı. Saçlarıyla birlikte kafatası derisinin tamamını ve kulaklarını kaybetti. Doktorlar 'yaşamaz' dedi ama o 2 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra bir mucizeyi gerçekleştirerek hayata döndü. 2 yılda yapılan 25 ameliyat sonrasında taburcu oldu.

ZORLA EVLENDİRİLDİ

Ailesi kısmetinin kapandığı düşüncesiyle, 14 yaşındayken Asiye'yi evli bir adamla imam nikâhıyla evlendirdi. Ama eşi de görüntüsünden dolayı sürekli hakaret edip fiziksel şiddet uyguladı. Bu işkenceye 10 ay dayanabilen Koçuk, yeniden ailesinin yanına döndü. Yıllardır kullandığı peruğu eskimişti. Yengesinin de upuzun saçları vardı. Bir gün yengesinden peruk yapmak için saçlarını istedi. Yengesi de kabul etti ama aile büyükleri günah olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Yeni peruk alacak parası yoktu. Bir gece yengesi uyurken saçlarını kesti. Sabaha kadar uyumayıp o saçlardan kendine ilk peruğunu yaptı. Böylece mesleğe de ilk adımını attı.

EN İYİSİ TÜRK SAÇI
Şimdi Bursa'nın tanınmış peruk üreticisi olan 38 yaşındaki Asiye Koçuk, yaptığı peruklarla hem kadınları güzelleştiriyor hem de maddi durumu kötü olanlara geçim kaynağı sağlıyor. Koçuk için her saç teli çok kıymetli. Çünkü, bugüne kadar binlerce peruk yapan Koçuk, peruklar için gerekli olan saçları ise dükkânına gelip saçlarını satan kadınlardan temin ediyor. Maddi durumu iyi olmayan kadınların para için saçlarını sattığını söyleyen Koçuk, dünyadaki en iyi perukların Türklerin saçından yapıldığını ifade etti. Koçuk, dünyadaki en ünlü perukçuların Türk saçını tercih ettiğini ve Türk kadınlarının saçının çok değerli olduğunu belirtti.

Kilosu bin 500 liraya kadın saçı
Kadınların, kendileri için çok önemli olan saçlarını ev kirası, çocuğuna ilaç parası ya da evine yiyecek götürebilmek için sattığını söyleyen Koçuk, "Satın aldığım saçın kilosuna bin 500 lira ödüyorum. Bazen ihtiyacım olmasa da alıyorum. Çünkü biliyorum ki eğer bir kadın gerçekten zor durumda olmasa asla saçını satmaz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN