Şehit babanın hatırasını göremediği oğlu yaşatıyor

Çevik kuvvet polisi Bayram Göde, Hakkâri'de şehit oldu. Ölümünden 113 gün sonra ikinci oğlu dünyaya geldi. 29 Kasım'da 1 yaşına girecek Bayram Furkan, hem şehit babasının adını, hem de onun kendisine koymak istediği adı taşıyor

Mersinli Bayram Göde, İlahiyat Fakültesini bitirdikten sonra iş bulamamıştı. Çiftçi babası Ramazan Göde ile Tokatlı asker arkadaşı Vehbi Ünal büyüdüklerinde çocuklarını evlendirmeye karar verdi. İki gencin de birbirini tanıyıp 'Olur' demesiyle 4 Eylül 2005'te evlilik gerçekleşti. Bir oğlu dünyaya gelen ve polislik sınavına giren Bayram Göde'nin tayini İstanbul'a çıktı. Burada 3.5 yıl görev yaptıktan sonra bu kez Hakkâri'ye tayin edildi. Eşi ikinci çocuğuna hamileydi ve bir oğlu daha dünyaya gelecekti. Oğlunun adını bile belirlemişti. "Furkan" olacaktı. Hakkâri'de lojman olmadığı için kiralık ev aramaya başlamıştı. Güvenli bir ev bulursa İstanbul'daki ailesini de yanına alacaktı.

HAİNLER KALEŞÇE ARKADAN VURDU
Kente gelişinin 28'inci günü olan 8 Ağustos 2011'de nöbet izni vardı. Ramazan nedeniyle oruçluydu. Kendisini arayan eşine, "Günlerdir ev bulamadım" dedi. Saat 16.00 sıralarında Cumhuriyet caddesinde ev ararken, arkasından yaklaşan bir PKKlı terörist, ensesine 2 kurşun sıkarak şehit etti. Ayşe Göde, 6.5 aylık hamileyken uğurladı 29 yaşındaki eşini. 113 gün sonra dünyaya getirdiği oğluna ise hem eşinin adı Bayram'ı hem de eşinin çok istediği Furkan'ı koydu.

İKİSİ DE POLİS OLACAK
Şehit eşi Ayşe Göde "Büyük oğlum Cihan babasıyla her gün mutlaka telefonla konuşurdu. O gün defalarca aradık ama ulaşamadık. Meğer caniler onu bizden almışlar. Annesinin onu bir bayram günü doğurduğunu söylüyordu. Aramızdan da bir ramazan günü ayrıldı. Bu ayrılığı oğlum Cihan hiç kabullenemedi. Haftalarca ağladı. Şimdi 7 yaşında. Bazı günler içine kapanıp saatlerce konuşmadığı oluyor. Babasının fotoğrafı elinde uyuyakalıyor. Şimdi babasının adını taşıyan Bayram Furkan'ı herkesten kıskanıyor. Zamanının büyük bölümünü kardeşiyle geçiriyor. Bayram, "Cihan'ım okuyup polis müdürü olacak" derdi. Yaşasaydı ikisini de polis kolejine gönderirdi. Ben ikisini de polis kolejine göndereceğim" dedi.

YARIN: Şehit olan babası toprağa veridikten sonra doğdu. Adı Ş' ehide' oldu. "Babamı görmesem de o benim kahramanım" diyor.

BİZE ULAŞIN