Lunaparkta ölen kızın ailesi adalet arıyor

Lunaparkta "Discovery" adlı araçtan düşerek ölen 18 yaşındaki Hatice Ataman'ın ailesi, denetim yapmayan belediye yetkilileri hakkında soruşturma izni çıkmaması üzerine bir kez daha yıkıldı

İstanbul Küçükçekmece'de üniversite sınavından çıktıktan sonra kuzenleriyle gittiği lunaparkta bindiği "Discovery" adlı eğlence aracının kemerinin açılması üzerine düşerek ölen 18 yaşındaki Hatice Ataman'ın ailesi, Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde üretici firma ile lunapark işletmecileri hakkında 1.5 yıl önce açılan ceza davasında şu ana kadar tek celse yapılmasına isyan ediyor. İçişleri Bakanlığı'nın geçen ay Küçükçekmece Belediyesi yetkilileriyle ilgili soruşturma izni vermemesiyle bir kez daha yıkılan baba Halit Ataman, sadece iki gün kapatılan lunaparkın şu an hâlâ faaliyette olduğunu, belediye yetkilileriyle diğer sorumluların hayatlarına kaldığı yerden devam ettiklerini söylüyor. Ailenin avukatı Efkan Günaydınoğlu ise Küçükçekmece Belediyesi'ne soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı'nın inceleme raporunda çelişkiler olduğunu belirtiyor:

'AĞIR KUSUR VAR'
"Raporda her yıl etkili şekilde denetim yapılmadığı, işyerinde olması gereken özel niteliklerin denetlenmediği, en yakın tarihli denetimin yasal olarak 1 yıllık sürede yapılmadığı belirlenmiş. Tüm bunlara rağmen soruşturma izni verilmeyen yetkililerin, Hatice'nin ölümünde ağır kusurlu oldukları açık. Yeterli ve düzenli denetim yapılsaydı, Hatice bugün yaşıyor olacaktı."

'TAZMİNAT İSTEMİYORU Z'
Başka ailelerin benzer acıları yaşamamaları için suçluların cezalandırılmasını istediklerini belirten baba Halit Ataman, "Bu nedenle ayrıca tazminat davası açmadık" dedi.

BİZE ULAŞIN