Tek derdimiz çocuklarımız

Örgütlenerek çocuklarının kendilerine gösterilmemesinden yakınan babalar, eski eşlerinin kendileri için haksız şikâyette bulunmasına olanak tanıyan 6284 sayılı şiddet yasasının değişmesini istiyor

Türkiye kadına yönelik şiddeti tartışırken, sayısı azımsanmayacak oranda olan şiddet mağduru erkeklerden "bizi de duyun" feryadı geldi. Ortak sorunları nedeniyle yaklaşık 7 yıl önce örgütlenen ve kendilerine "psikolojik şiddet mağduru erkekler" diyen 100 civarında babanın tek isteği çocuklarını düzenli olarak görebilmek. Bunun için de yasal düzenleme ile birlikte özellikle çocuklarını icra müdürlükleri kanalıyla alma uygulamasının kaldırılmasını istiyorlar. Boşanmış babalar, mahkeme kararına rağmen çocuklarını göremedikleri için hafta sonları icra müdürlüklerinden bir pedagog ve polis nezaretinde çocuklarını aldıklarını ifade ederek, "Çocuğumuz hakkında tıpkı eşya gibi tutanak tutuluyor. Evladımız yıprandığı gibi her hafta yaklaşık 300 lira dosya masrafı ödüyoruz" dediler.

'YASA KORUMUYOR'
6284 sayılı şiddet yasasının erkekleri gözetmediğini, eski eşlerinin bu yasa aracılığıyla sürekli kendileri hakkında "yalan" şikayetlerde bulunduğunu iddia eden babalar, hep kadınlardan yana uygulanan yasanın acilen değiştirilmesini gerektiğini savundu. Şiddet mağduru boşanmış babalar şunları anlattı:
Altan Yücebaş: Oğlumla boşandıklarından beri gelinim ve ailesi 3 yaşındaki torunumu bize göstermiyor. Psikolojimiz o kadar kötü ki eşim ve kendim için mezar taşlarımızı bile yaptırdım. Savcılar hiç bir şey yapmadığı halde oğluma tedbirle uzaklaştırma verdi. Kanun hep kadından yana uygulanıyor. Torunum şu anda iki kişinin sabıkalı olduğu bir evde yaşıyor.
Hüseyin Kılınç: Çocuğumu görebilmek için cuma gününden icra müdürlüğüne başvuruyorum. Bir pedagog ve polisle kapısına gidiyoruz. Bu gösteri, her ay birkaç kez yaşanıyor. Bir başvurunun bedeli yaklaşık 300 lira. Çocuğumu parayla görüyorum resmen, eşya gibi hakkında tutanak tutuluyor. Bir bayram günü gittim çocuğumu öpeyim diye. Annesi o gün bile göstermedi, kovdu beni.
Muhammed Kızılırmak: Eşimden 20 ay önce boşandım. Mahkeme kararına göre her hafta sonu kızımı görmem gerekiyor ama gittiğimde kapılar kapalı. 6 yaşındaki kızımı ancak cumadan başvurup icra müdürlüğü aracılığı ile görüyorum. Eşim, beni kendisine hakaret ettiğim gerekçesiyle mahkemeye verdi. 6 ay hapis cezam var. Yine tehdit ettiğimi söyleyerek şikayet etmiş. Bir karar daha çıkarsa hapse gireceğim. Yasa bizi korumuyor. Tek istediğimiz evlatlarımızı görmek.

'İŞİ GÜCÜ BIRAKTIK'
İlker Kayar:
8 yıldır eşim çocuğumu göstermiyor. Babayız biz, yabancı değil. Hafta sonu görüşme haklarımız, eşlerimiz ve aileleri tarafından engelleniyor. Daha sıkı cezalar getirilmesi gerekiyor. Lütfen birileri sesimizi duysun artık. Hayatımız mahvoldu, çoğumuz işini gücünü bile bıraktı.

BİZE ULAŞIN