Edremit'te büyük tehlike

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 54 haneli Atatürk Mahallesi'nde TOKİ konutlarının altından inşaatlara dolgu malzemesi olarak toprak çıkarılmasıyla baş gösteren heyelan halkı tedirgin etti. Çevredeki binalar ve cami heyelan tehdidi altında.

Atatürk Mahallesi Muhtarı İrfan Kolçak, yetkili birimlere resmi şikayette bulunduklarını, zaman kaybetmeden acil tedbir alınmasını beklediklerini söyledi. Kolçak, 'Bazı arsa sahiplerinin dolgu malzemesi çıkartmak için yaklaşık bir yıldır süren kazıları yüzünden Atatürk Mahallesi 440 Sokak'ta Kartal Evleri ve çevresinde derin çukurlar oluştu. Toprak kayması yüzünden bugüne kadar ölümlü ve yaralamalı birçok kaza meydana geldi.

Vatandaşımız büyük korku içinde yaşıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na yazılı şikayetimizi yaptık. Oradan yetkililer gelerek, çeşitli incelemelerde bulundu. Ancak o günden beri hiçbir olumlu gelişme olmadı. Kış mevsimine girmemiz sebebiyle yağan yağmurlar sonrasında yumuşayan toprak, çukurlara doğru kaymaya başladı. Mahallenin altı git gide oyuluyor. Bu meseleye acil çare bulunmasını bekliyoruz. Aksi halde büyük bir felaketin yaşanması kaçınılmazdır. İlgililere sesleniyoruz. Mahalle halkımız adına bu sese kulak verilmesini bekliyoruz' diye konuştu.

Toprak kayması sonucu asfalt yol kenarında büyük yarıkların oluştuğu ve Telekom'a ait yer altı kabloların da dahi açığa çıktığı görüldü. Goldan geçerken büyük bir korku ve tedirginlik yaşadıklarını söyleyen mahalle halkı ise , 'Son yağan yağmurlarla birlikte yollarda ve binaların etrafında çökme ve kaymalar meydana geldi. Bu da beraberinde birçok kazaların yaşanmasına sebep oldu. Araçlarımızla bu yoldan geçerken büyük korku yaşıyoruz. Ayrıca bize en yakın olan İmam Hatip Camii yolu da toprak çökme tehlikesiyle karşı karşıya' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN