Galatasaraylı 'Kral Zogu' 51 yıl sonra toprağında...

Ahmet Muhtar Zogu... Namı diğer Kral Zogu... Balkan ülkelerinden Arnavutluk'un ilk kralı olan Galatasaray Lisesi mezunu Zogu'nun Fransa'da bulunan mezarı, 51 yıl sonra bugün doğduğu topraklara geri dönüyor

Çocukluk ve gençliğini ilk yıllarını Türkler arasında geçirdikten sonra, ülkesinde elde ettiği askeri ve siyasi başarılarla, merdiven basamaklarını çok hızlı çıkmayı başaran ve bir kral olarak ölen "nevi şahsına münhasır" bir kişilik Ahmet Muhtar Zogu. Arnavutluk'un Mati Valisi Cemal Zogu (Zogolli) Paşa'nın ve ikinci karısı Salah Toptani beyin kızı Sadiye hanımın çocuğu olarak Burgajet Kalesi'nde 1895'te dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini Mustafa Kemal Atatürk'ün de eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi'nde tamamlayan Zogu, 10 yaşında İstanbul'a gelip, Mekteb-i Sultaniye'ye (Galatasaray Lisesi) kaydoldu.

'İYİYİM, KRAL OLDUM'
Burada okuduğu yıllarda, 1907'nin şubat ayında meydana gelen büyük bir yangın nedeniyle eğitimine iki yıl ara vermek zorunda kaldı. O yıllarda 2. Meşrutiyet'in ilanına, 31 Mart olaylarına ve II. Abdülhamid'in tahtta indirilmesi gibi tarihe olayların tanığı oldu. Okulu bitirdikten sonra hukuk eğitimi almaya başladı. Bir yandan da gazetecilik yaptı. Bazı kaynaklara göre 1912'de Balkan Savaşı başlayıp, Arnavutluk Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılınca, o dönem Yunus Nadi'nin gazetesinde muhabirlik yapan Ahmet Zogu, röportajlar yapması ve gelişmeleri takip etmesi ülkesine gönderildi. Zogu'dan yıllar boyu haber alınamadı. 1 Eylül 1928'de Arnavutluk'ta krallık kurulduğu duyuldu. Bir süre sonra Tiran'dan, Ahmet Zogu'dan bir telgraf geldi. Telgrafta: "İyiyim, Arnavutluk'tayım. Kral benim; tafsilatı (detaylı haberleri) posta ile gönderiyorum. Kral Zog-1" yazıyordu.

KRALLIĞINI İLAN ETTİ

Türkiye'de haber alınamadığı yıllarda, 1917-1919 yılları arasında Viyana ve Roma'da bulunmuştu Zogu. Ülkesine döndükten sonra 1921-24 yılları arasında da İçişleri, Dışişleri ve Başbakanlık görevlerinde bulunmuştu. İçişleri Bakanlığı sırasında hükümete karşı hazırlanan bir darbe teşebbüsünü önlemesi ile birlikte daha popüler biri haline geldi. Zogu, 1924'ün haziran ayında muhaliflerin Tiran'ı girmesi üzerine Yugoslavya'ya kaçtı. Yugoslavya'nın da desteğiyle ve topladığı kuvvetlerle tekrar Tiran'a girip, iktidarı ele geçirdi. Zogu, 1928 yılında Anayasayı yeniden değiştirerek, krallığını ilan etti ve "Zog 1" unvanıyla tahta oturdu. 1938 nisan ayında Macar asıllı Geraldine Apponyi ile evlendi. Kraliçe Geraldine'den 5 Nisan 1939'da tahtın varisi tek çocuğu Lek Zogu (2011'de hayatını kaybetti) dünyaya geldi. Oğlu iki günlükken Arnavutluk, İtalya tarafından işgal edildi. Zogu da, yaverinin yardımıyla önce Yunanistan'a kaçtı. Sonra da İngiltere, Mısır ve ardından Fransa'da yaşamını sürdürdü. 1961'de, 22 yıl sürgün yaşadığı Fransa'da hayatını kaybetti ve Paris'e gömüldü. Zogu'nun kemikleri, bugün kraliyet ailesinin de katılacağı resmi bir törenin ardından Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Ulusal Mezarlık'ta, eşi Kraliçe Geraldine'nin yanında toprağa verilecek.

22 YIL SÜRGÜN YAŞADIĞI PARİS'E GÖMÜLDÜ
Kral Zogu, 1938'de Geraldine Apponyi ile evlendi. Kraliçe Geraldine'den 1939'da tahtın varisi tek çocuğu Lek Zogu dünyaya geldi. Bebek iki günlükken Arnavutluk, İtalya tarafından işgal edildi ve Zogu'nun yerine İtalya Kralı Victor Emmanuel III, yeni Arnavutluk Kralı olarak ilan edildi. Zogu da, önce Yunanistan'a sonra da İngiltere, Mısır ve ardından Fransa'ya kaçtı. 1961'de, 22 yıl sürgün yaşadığı Fransa'da yaşamını yitirdi.

BİZE ULAŞIN