Nafaka kararında fazla sıfır şoku

Hasan Fehmi Güneş'in oğlunun boşandığı eşi, iştirak nafakasının karara 700 yerine 7 bin TL yazıldığını görünce icraya başvurdu. 146 bin TL'lik icra kararıyla şoke olan Kutlan Güneş davacı oldu

Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'in oğlu Kutlan Güneş, 2010 yılında boşandığı eşinden gelen icra kararıyla şok yaşadı. Güneş, 146 bin TL'lik icra kararıyla, nafaka bedeli olarak 700 yerine 7 bin yazıldığını öğrendi. Güneş, 10 yıllık eşi Mehlika Güneş'ten boşanırken hazırladıkları protokolde 9 yaşındaki oğlu Sarp'ın okul masrafları dışında 700 TL nafaka ödemeyi kabul etti. Dava tek celsede sonuçlanarak karara bağlanırken, Kutlan Güneş, hiçbir eşya almadan evden çıktı.

700 TL'Yİ AKSATMADI

18 ay boyunca nafakayı zamanında ödeyen Kutlan Güneş, evine gelen icra kararıyla şaşkına döndü. Ankara 2'nci İcra Müdürlüğü'nden gönderilen icra kararında, 18 ay boyunca ödenmeyen 146 bin TL iştirak nafakası için eski eşinden gelen tebligat Güneş'e bildirildi. Kutlan Güneş, boşanma kararını yeniden gözden geçirdiğinde eşiyle aralarında hazırladıkları protokolde yer alan çocuğunun tüm okul masrafları ve bunun dışında 700 TL iştirak nafakası yerine 7 bin TL iştirak nafakası yazılı olduğunu gördü. "Ben 7 bin değil 700 TL nafaka için anlaştım" diyen Güneş, 7 bin TL'nin bir çocuk için fahiş olduğunu belirterek, boşanma kararındaki nafaka bölümünün düzeltilmesi için yeniden davacı oldu. Dava dilekçesinde eşinin ve çocuğunun bu paraya ihtiyaçlarının olmadığını kaydeden Güneş, "Hiç şüphesiz, iştirak nafakası, müşterek çocuğun ihtiyaçları için ödenmektedir. Şu anda 11 yaşında olan bir çocuk için 146 bin TL gerçek dışı bir rakamdır. Hükmedilen nafaka fahiştir. Boşanmanın ardından işlerim yolunda gitmeyerek gelirim azalmıştır. Eşimin geliri ise artmıştır. Düşüncesizlik ve deneyimsizlikle çok büyük bir maddi hata yaparak boşanma protokolünü anlamadan kabul ettim" dedi. Güneş'in talebini görüşecek mahkeme, yapılan maddi hatanın düzeltilip düzeltilmeyeceğine karar verecek.

BİZE ULAŞIN