Kadına şiddete savcı takviyesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan kadına şiddet bürosundaki savcıların gelen şikâyetlere yetişememesi üzerine, görevli savcı sayısını 5'e çıkardı

Kadına şiddet suçlarında son dönemde meydana gelen artış, savcılıklarda bu suçlara yönelik dosyalarda parlama yaşanmasına da sebep oluyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan kadına şiddet bürosuna bu suçlara yönelik şikâyetlerin yoğunlaşması sebebiyle kadro takviyesi yapıldı.

2133 DOSYA BİRİKTİ

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) geçtiğimiz aylarda bir genelge yayımlayarak kadına yönelik şiddetle etkin mücadele edilebilmesini sağlamak amacıyla 'Ailenin Korunmasına Dair Kanunun Uygulanması' konulu bir genelge yayımladı. Genelgeyle, soruşturma ve tedbir talebinin ilgili mahkemeye iletilmesi ve verilen kararların infazının etkin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin sağlanması için takibin belirli cumhuriyet savcısı ve adliye personeli ile bürolarca yapılması istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bu genelge doğrultusunda Ailenin Korunması ve Kadına Şiddet Bürosu kuruldu. Büroda savcılar Selim Berna Altay, Hüseyin Kayıkçıı ve Hasan Özberk görevlendirildi. Büro yeni kurulmasına rağmen özellikle kadına şiddet konusunda şikâyet yağması üzerine 3 savcı adeta iş yapamaz hale geldi. Savcı Selim Berna Altay'da 750, Hüseyin Kayıkçı'da 683 ve Hasan Özberk'de 700 dosya birikti. Aile içi şiddet konusunda ihbarın yapılması ardından gecikmeksizin derhal soruşturma açan olaya uygun koruyucu ve önleyici tedbir kararı alan ve kararları ilgili kurumlara en seri şekilde ulaşmasını takip eden savcılar işlere yetişmekte güçlük çekince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı büroya iki yeni savcı takviye etme kararı aldı. Başsavcı Turan Çolakkadı genel soruşturma bürosunda görevli cumhuriyet savcıları Hüseyin Özdemir ve Osman Çakır bundan böyle Ailenin Korunması ve Kadına Şiddet Bürosu'nda görev yapacak. Bilindiği gibi taciz ve tecavüz suçlarına yönelik şikâyetler de Ailenin Korunması ve Kadına Şiddet Bürosu'na yönlendiriliyor.

BİZE ULAŞIN