Uçurumdaki cesetler 5,5 saatte çıkarıldı

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan ve 24 gündür haber alınamayan Rus uyruklu kadın, kocası ve arkadaşının cesetleri, Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde araçlarıyla yuvarlandıkları uçurumdan 5.5 saat süren çalışmalar sonunda çıkarıldı.

Alanya'dan 24 gün önce yaylaya pikniğe giden Rus uyruklu Nadejda Gürdal (26), kocası Alper Gürdal (31) ve arkadaşı İlyas Durmuşkaya'dan bir daha haber alınamadı. Kızları ve damatlarına ulaşamayan Nadejda Gürdal'ın annesi Elena Mariyeva ve ablası Anastasia Danilova, Alanya'da polise giderek kayıp başvurusunda bulundu.

Yapılan araştırmada, en son 26 Ekim tarihinde görüldükleri ve yaylaya piknik yapmaya gideceklerini söyledikleri belirlenen kayıp şahıslar için arama çalışmaları başlatıldı. Gürdal çifti ile İlyas Durmuşkaya'yı arama çalışmalarını sürdüren jandarma ekipleri, dün Karaman'ın Sarıveliler ilçesi Göktepe beldesi Çukurbağ Mahallesi Girenes mevkisinde yaklaşık 400 metrelik uçurumda cam parçalarının parlamasından bir araç olduğunu fark etti. Uçurumda yapılan incelemede İlyas Durmuşkaya'nın üzerine kayıtlı olduğu belirtilen 07 E 7175 plakalı otomobil ile 3 kişiye ait cesetlere ulaşıldı.

İKİ CESET 5,5 SAATTE ÇIKARILDI

Cesetlerin uçurumdan çıkarılması için Karaman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yardım istendi. Gelen kurtarma ekipleri, dün başladıkları çalışmalarda akşam saatlerinde bir cesedi uçurumdan çıkardı. Gece nedeniyle ara verilen kurtarma çalışmalarına bugün sabah erken saatlerde tekrar başlandı. Kurtarma ekipleri, 350 metre ip sarkıttıkları uçuruma bir saatte inebildi. Sedyeye bağladıkları cesetleri iple yukarı çeken kurtarma ekiplerine köylüler ve jandarma da yardım etti.

İnsan gücünün yetmediği zamanlarda sedyenin bağlı olduğu ip, olay yerinde bulunan araçların yardımıyla yavaş yavaş yukarıya çekildi. Yaklaşık 5.5 saat süren çalışmanın ardından iki ceset uçurumdan çıkarıldı. Ağır koku nedeniyle cesetler, bir süre Sarıveliler Belediyesi'ne ait cenaze aracında bekletildi. Kazada hayatını kaybeden Rus uyruklu Nadejda Gürdal'ın ablası Anastasia Danilova ve Alper Gürdal'ın yakınları da olay yerine gelerek, savcı tarafından teşhis yaptırıldı. Teşhisin ardından cesetler, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

BİZE ULAŞIN