5'i aynı anda ağlıyor günde 20 bez gidiyor

Yozgat'ta 4 ay önce doğan beşizler, anne Özlem Bulut'un ifadesiyle "kurulu saat gibi aynı anda ağlamaya başlıyor." Babaları ise onlara bakarken bazı günler işine bile gidemiyor

Ankara'da 4 ay önce her biri 700-800 gram olarak dünyaya gelen beşizler hızla büyüyor. Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde yaşayan beşizler 4'er kiloya yaklaştı. Beşizlerin bakımına anne, baba, dede ve bir bakıcı ancak yetişebiliyor. Beşizler her gün 20 bez, bir kutu mama tüketirken, misafirler de bir yerine 5 hediye getiriyor.

HEPSİ BİR BEBEK EDİYORDU
Dört yaşında bir erkek çocukları olan Yozgatlı İbrahim (32) ve Özlem Bulut (29) çifti, ikinci çocuk isterken 4 ay önce 'beşiz' sahibi oldu. Yumurtaların çoğalması için ilaç kullanan Özlem Bulut, 7 Temmuz'da, Ankara'da Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hamileliğinin 27. haftasında sezaryenle, biri kız 5 bebek dünyaya getirdi. Kiloları 700-800 gram arasında değişen ve 5'inin toplam kilosu 3 kilo 800 gram olan minik bebekler akciğerleri yeterince gelişmediği için kuvöze konuldu. Aile, 85 gün sonra taburcu edilen bebeklerine Ömer Faruk, Yunus Kerem, Davut Ege, Zeynep Muteber ve Muhammed Emin isimlerini verdi.

'ELİM AYAĞIM KARIŞIYOR'
Şimdi 4 aylık olan beşizlerin bakımına, anne, baba, dede ve bir bakıcı ancak yetişebiliyor. Kiloları 3 kilo 500 gram ile 3 kilo 800 gram arasında değişen beşizler her gün 20 bez ve bir kutu mama tüketiyor. Marangoz olan baba İbrahim Bulut, bazı günler çocuklarla ilgilenmekten işe gidemediğini söylüyor. Anne Özlem Bulut ise bebeklerin adeta kurulu saat gibi birlikte uyandıklarını belirterek şunları anlatıyor: "Sabah hep birlikte ağlamaya başlıyorlar. Kurulu saat gibiler.. 06.00- 07.00 gibi uyanıyorlar. Biri ağlamaya başlayınca hepsi uyanıyor. Hemen mutfağa koşup mama hazırlıyorum. Mama gelip de yiyene kadar susmuyorlar. Elim ayağım dolaşıyor onlara mama hazırlarken... Özellikle de Ömer, ağlarken kendinden geçiyor." Beşizleri gündüzleri de dedeleri sallayarak bakımlarına yardımcı oluyor.

KALORİFERLİ EV DESTEĞİ

Ankara'da doğdukları hastanede kısa süre önce sağlık kontrolünden geçirilen bebeklerin sağlık durumu da çok iyi. Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde yaşayan ve daha önce sobalı evde oturan aile, kaymakamlığın da desteğiyle bir süre önce kaloriferli bir eve taşındı. Kaymakamlık bir yıllık kirayı karşılarken, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ise bebeklerin bakımı için ayda 700 lira ödüyor. Baba İbrahim Bulut, "Daha önce işten eve geç geliyordum, artık erken geliyorum. Uyumaları için onları ayağımda sallıyorum, eşime yardımcı oluyorum. Bir çocuğa nazaran masrafları tabii ki fazla. Ama karşılamaya çalışıyoruz" diyor.

BİZE ULAŞIN