'Kara leke kalmasın' diye yargıya gidiyor

Nazlıgül Daştanoğlu çok sevdiği askerlikten "ahlâksızlık" gerekçesiyle uzaklaştırıldı. O da canına kıydı. Ailesi üsteğmen kızlarına bu lekeyi çalanların peşine düştü. "Ne demek ahlâksızlık" deyip soruşturma dosyasını istedi

İntihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun "disiplinsizlik ve ahlaki durum" gerekçesiyle ordudan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan soruşturmayı kimin sızdırdığı araştırılıyor. Daştanoğlu ailesinin avukatı Müşir Deliduman, soruşturma dosyasını Milli Savunma Bakanlığı'ndan istedi. Deliduman, "Gizli soruşturmayı kim deşifre etti? Bu kişiler görevi kötüye kullanmışlardır. Bunun cevabını da en iyi Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelecek bilgiler verecek" dedi. 29 yaşında canına kıyan Nazlıgül Daştanoğlu'nun babası Talip Daştanoğlu da, "Kızımın kanı yerde kalmasın, 'ahlaksızlık' gibi kara lekeyi üzerinde taşımasın diye yargıda hakkımızı arayacağız. Hırsız deselerdi hiç dava etmezdim. Ama asker kızıma 'ahlaksız' dediler. Bu kara lekeyi temizlemek boynumun borcu. Asker yüreği olan bir kız bu iftiraya katlanır mı? Ölümü seçti. Lekelediler çocuğumu" diye konuştu.

DOSYAYI İSTEDİLER

Kayseri 12'nci Hava Ana Ulaştırma Komutanlığı'nda görevli tek kadın askerdi Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu. Orduyla ilişiğinin kesildiği günün ertesi sabahı, yani 7 Kasım'da otomobiline bindi ve beylik silahıyla intihar etti. Annesi Nevin Daştanoğlu'na göre kızını intihara sürükleyen etken 'ahlaksızlıkla' suçlanmasıydı. İddiaya göre; soruşturmada, Nazlıgül Daştanoğlu'na astsubay eşinden neden ayrıldığı, özel hayatı, hatta 6 yıl önceki cep telefonu mesajları sorulmuştu. Daştanoğlu ailesinin avukatı Müşir Deliduman, ordunun kendilerine hiçbir konuda yardımcı olmadığını söyleyerek, "Biz de Milli Savuma Bakanlığı'ndan Nazlıgül Daştanoğlu dosyasının tüm evraklarını istedik. Şimdi oradan gelecek yanıtları bekliyoruz. Kilidi Milli Savunma Bakanlığı açacak. Biz de bu doğrultuda görevi kötüye kullanan kişileri tespit etmiş olacağız. Çünkü burada alenen görevi kötüye kullanma var. Nazlıgül ile ilgili soruşturmayı yürütenler, gizliliği hiçe sayarak, onu deşifre etmişlerdir. Özel hayatla ilgili gizlilik, soruşturmayı yürütenlerin sorumluluğundadır" dedi.

GÜLÜMÜ KOPARANLAR ERKEK

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde Halk Eğitim Müdürü olan baba Talip Daştanoğlu da, "Ben ve eşim öğretmeniz. Vatanına, milletine bağlı çocuklar yetiştirdik. Nazlıgül asker olmak istedi. Hava Harp Okulu'na girerken iç organlarına kadar incelediler. Sülelemizi incelediler. Yetmedi. Kızım süper başarılarla bu okula girdi. Büyütüp, okutup asker yaptık. Ama gül gibi evladımı yediler. Gülümü koparanlar da erkek. Benim kızım onlardan daha erkekti. Hayat doluydu. Gözü karaydı. Eşinden ayrıldı, ne var bunda? İsteyerek, anlaşarak ayrıldılar. 5 yaşında çocuğu var. Bununla ilgili bile eşinden ayrılınca 'bunalıma girdi' diye dedikodu çıkardılar. Ahlaksız damgasını vurursan yaşar mı o? O eğitimi almış. Keşke hırsız deselerdi de ahlaksız demeselerdi" diye konuştu. Gözyaşlarına hakim olamayan Talip Daştanoğlu, "Ordudan ilişi kesildiği günün gecesi yastığının altına oğlu Egemen'in, benim, annesinin ve kız kardeşlerinin fotoğraflarını koymuş. Bütün gece düşünmüş yavrum ölümü. Annesi ertesi gün ölüm haberini duyunca odasında girip baktığında yastığın altında bulmuş fotoğrafları. Melek gibi yavrumu öldürdüler. Çocuğumu istiyorum ama kara toprakta. Kanı yerde kalmasın. Yavrumu aklamak için hukuki süreçte hakkını arayacağım. Bir baba olarak bunu yapmak evladıma bir görev" dedi. Kızının ahlaksızlıkla suçlandığını ama ahlaksızlığın boyutunun ne olduğunu kimsenin açıklamadığını söyleyen Talip Daştanoğlu, "1.5 sene sonra yüzbaşı olacaktı. Kadın asker olmak suç mu? Lojmanın içinde eşofmanla koşamazsın uyarısı vermişler. Nedir bu baskı?" diye sordu.

"HESAP SORUYORUM"
Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun emekli öğretmen olan annesi Nevin Daştanoğlu da şöyle konuştu: "Komutanlardan kızımı istiyorum. Ben onlara Atatürk kızı verdim. Fişek gibi bir kız verdim. Onlar bana kızımın cenazesini verdi. Ben hesap soruyorum. Kızım ahlaklı, dürüst ve çalışkandı. Neden böyle oldu? Bir mesajla kızım görevden alınmamalıydı. Bize bildirmeleri gerekirdi. Belki de Nazlıgül intihar ederek, bir şeyleri duyurmak istedi. Artık bu düzene dur demek istedi. Ama bedelini biz ödedik. 5 yaşındaki çocuğuna yazık günah değil mi? Bana 'Annem nerede?' dediğinde ne ne cevap vereceğim? 'Komutanlarına sor' mu diyeceğim? Bugüne kadar bir tek komutan beni aramadı. Kızımın suçu, günahı neydi? Lütfen bana söylesinler."

İFTİRAYA KARŞI MÜCADELE
Nazlıgül'ün öğretmen anne ve babası kızlarını büyük emeklerle büyüttüklerini ve bir iftira yüzünden kayebettiklerini söylüyor. Baba Talip ve anne Nevin Daştanoğlu, "Kızımızın kanı yerde kalmayacak, sonuna kadar gideceğiz" diyorlar.

OĞLU ÖLDÜĞÜNÜ BİLMİYOR
Nazlıgül Daştanoğlu'nun oğlu Egemen annesinin öldüğünü bilmiyor. Talip Daştanoğlu, "Bize 'Annem, nerde? Ne zaman gelecek? Niye eşyalarımızı getirdiniz?' diye soruyor. Psikolog eşliğinde annesinin öldüğünü söyleyeceğiz" diyor.

BİZE ULAŞIN