Sabah yazarına Köşk'ten onur ödülü

"Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne bu yıl tarih alanında SABAH yazarı Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu layık görüldü. Hanioğlu'na ödülünü veren Gül, "Şükrü Bey'in tarih yazılarını herkes takip etmeli" dedi

Cumhurbaşkanlığı'nın her yıl 4 kategoride dağıttığı "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü", bu yıl tarih alanında SABAH Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu'nun oldu. Hanioğlu, ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den aldı. "Tarih tekerrürden ibarettir" sözünü hatırlatan Gül, "Tarihten bazen çok güzel derslerin de alınması gerekiyor. Şükrü Bey, bu konulardaki yazılarıyla dikkat çekiyor. Dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Ümit ediyorum devlet kademesindeki bütün yetkililer de takip eder" dedi. Cumhurbaşkanlığı 2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Gül, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son dönemde büyük değişim içinde olduğunu söyledi. Bu büyük değişimin altında siyasi, ekonomi, hukuk alanındaki köklü reformlar olduğuna dikkat çeken Gül, "Bu reformlar, ülkeyi o kadar çok değiştirdi ki Türkiye içerisinde hepimize çok büyük bir güven gelmeye başladı. Türkiye dışında Türkiye'nin algılanması, imajı çok pozitif şekilde, hiç görülmediği kadar arttı. Bu hepimizin çok öğündüğü bir gelişme. Bu değişimlerin neticesinde sağlıktan eğitime, ulaştırmadan ticari alana, hangi alana bakarsanız bakın çok büyük başarılar var. Ama ülkelerin bu başarılarını taçlandıran esas başarılar, kültür, sanat, bilim alanındaki kazanımlarla gerçekleşmektedir" diye konuştu.

'TARİHTEN DERS ALINMALI'
Cumhurbaşkanı Gül, başta Osmanlı tarihi olmak üzere geçmişin son yıllarda merak ve ilgi konusu olmaya başladığını vurgulayarak, şunları söyledi: "Artık sinemalarda, filmlerde, dizilerde ve hikâyelerde tarihin canlandırıldığını, tarihi esin kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu, çok sevinilecek bir şey. Tarih tekerrürden ibaret sözü var. Bugünlerde siyasi, sosyal birçok önemli olayları yaşıyoruz. Bunların bir kısmı problemler şeklinde karşımıza çıkıyor. Bütün bunların başarılı şekilde çözümü ve önümüzde sorun olmaktan kurtulunması için tarihten çok güzel derslerin alınması gerekiyor." Hanioğlu'nun, güncel olayları zengin tarih birikimiyle yoğurup özgün bir tarih söylemi geliştirdiği için ödüle layık görüldüğü açıklandı. Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu tarih alanındaki alternatif ve özgür düşüncelerin bir ülkenin demokratik olup olmadığının göstergelerinden biri olduğunun altını çizdi. Hanioğlu, konuşmasında eşi ve çocuklarına kendisine olan desteklerinden dolayı teşekkür etti. "Edebiyat" dalında yazar Selim İleri, "Müzik" dalında Ahmet Hatipoğlu, "Arkeoloji" alanında ise Zeugma Antik Kenti ve Müzesi adına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ödül aldı.

GÜL'DEN KORO MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Çankaya Köşkü bünyesinde gerçekleştirilen bir ilkin de müjdesini verdi. Gül, ilk defa Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi Korosu'nu kurduklarını ifade ederek, bununla ilgili bir toplantının da önümüzdeki aylarda gerçekleştirileceğini bildirdi. Türkiye'de değişim süreci devam ederken, sanat, bilim, kültür alanına çok daha fazla önem vermenin de zamanı geldiğini vurgulayan Gül, "Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün ne kadar önem verdiği, o zaman 'ince saz' olarak bilinen klasik Türk Musikisi'nin ne kadar önemli bir şekilde yaşatıldığını biliyoruz. Ama ondan sonra bunun ihmal edildiği de acı bir gerçektir. Tekrar bu konuya devlet nazarında verdiğimiz önemi gösterme açısında Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi Korosu'nu da kurduk" dedi.

BAKAN GÜNAY'DAN İTİRAF: AĞLADIM
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, törende "Türkiye'de biz çok sayıda kazı yapıyoruz. Kıt kaynaklar içinde arkadaşlarımız hiçbir medeniyet kalıntısını görmezden gelmeden Anadolu topraklarında ne varsa hepsine sahip çıkıyor. Zeugma gerçekten müstesna bir çalışma oldu" dedi. Günay, müze bittikten sonra karşısına geçip, sevinçten ağladığını itiraf etti.

GÜL, FOTOĞRAF ÖNCESİ EŞLERİ DE DAVET ETTİ
Törene, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katıldı.
Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrünnisa Gül, toprak rengi tonlarında spor bir takımla dikkat çekti.
Törende 1998'den bu yana "İstanbul Sazendeleri" isimli grubuyla konserler veren kanun virtüözü ve bestekar Göksel Baktagir mini bir konser sundu.
Cumhurbaşkanı Gül, ödül alan isimlerle fotoğraf çektirmeden önce eşlerini de davet etti. Gül "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" dedi.
Törende ünlü tasavvuf müziği sanatçısı Ahmet Özhan da vardı.
Gül, törene katılanlara resepsiyon verdi, ödül alan isimlerle öğle yemeği yedi.

BİZE ULAŞIN