7'nci Çeçen'e ofisinde suikast

Türkiye'de suikasta uğrayan 7'nci Çeçen, muhalif Çeçenlerin Türkiye'deki temsilcisi olan işadamı Medet Ünlü oldu. Ünlü, ofisinde 3 kurşunla infaz edildi. Katil 3 dakikada girip çıktı

Cuma 24.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu olarak kendini tanıtan Çeçen asıllı Türk işadamı Medet Ünlü, Ankara'daki ofisinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Ünlü, ofisinde susturuculu silahla, kafasından, göğsünden ve elinden vurularak öldürüldü. Ünlü, Türkiye'de 2008'den beri öldürülen 7 Çeçen içinde tek Türk vatandaşıydı. Cinayet, önceki gün saat 19.00 sıralarında Çetin Emeç Bulvarı üzerinde, Ünlü'nün ofis olarak kullandığı dairesinde yaşandı.

OFİSTE 2.5 SAAT İPUCU ARADILAR

Kamera kayıtlarına göre, gri hatchback tipi bir araçla apartman dairesinin önüne gelen 2 kişiden biri otomobilden inip, Ünlü'nün bulunduğu 2'nci kattaki dairenin ziline bastı. İçeri giren zanlı, 3 dakika sonra da hızla dışarı çıktı. Silah sesi duyulmaması ise suikastın susturucuyla işlenmesine bağlandı. Zanlılar hızla uzaklaştı. Cinayet gece 23.30 sıralarında, ailesinin Medet Ünlü'ye ulaşamaması üzerine ortaya çıktı. 3 mermi yarası ile yaşamını yitiren Ünlü, gece yarısı çalışma odasında, kafası çalışma masasına düşmüş halde bulundu. Polis güvenlik kamera görüntülerine el koydu. Olay yeri inceleme ekipleri yaklaşık 2.5 saat ipucu aradı. Olay yerinden alınan parmak izleri AFİS'e atılarak karşılaştırma yapıldı. Mermi ve kovanlar da balistik inceleme için kriminal laboratuvara gönderildi. Mermilerin 9 mm olduğu anlaşıldı. Polis, zanlıların olaydan bir hafta ve bir gün önce de kurbanın ofisine geldiğini ancak kalabalık olduğu için eylemi gerçekleştiremeyip ayrıldığını belirledi.

KORUMASI YANINDA YOKTU

Cinayet için önce Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri görevlendirildi ancak daha sonra Terörle Mücadele Şubesi sağ örgütlerle mücadele bürosuna devredildi. Yakınları da öldürülen Medet Ünlü'nün sık sık tehdit aldığını ancak "Kimseden korkmuyorum" dediğini anlattı. Tehditler üzerine kendisine verilen yakın korumasının ise suikast günü hastane işi çıktığı için yanında olmadığı iddia edildi. Terör ve istihbarat birimleri Ünlü'nün son bir aylık telefon görüşme dökümlerini inceliyor. Ayrıca şüphelileri taşıyan aracın kamera görüntülerinden takibi yapılıyor. Medet Ünlü Türk vatandaşıydı.

'TETİĞİ RUSLAN KEMAL ÇEKTİ'
Eylemcilerden tetiği çekenin Çeçen uyruklu Ruslan Kemal olduğu belirlendi. Yine Çeçen uyruklu olan ve gözcülük yaptığı değerlendirilen ikinci şahsın ise kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Zanlıların kısa süre önce Rusya'dan geldikleri ve İstanbul'da bir müddet kaldıkları öğrenildi. Yaklaşık 20 gün kadar önce Ankara'ya geldikleri belirlenen zanlıların eylem öncesi bölgede keşif yaptıkları anlaşıldı. Hala Türkiye içerisinde oldukları değerlendirilen zanlıların fotoğrafları tüm hudut kapılarına ve havalimanlarını gönderildi.

Sürgündeki devlet başkanının temsilcisi
Suikasta kurban giden Medet Ünlü'nün, Londra'da sürgünde yaşayan Ahmet Zakaev'in temsilcisi olduğu ortaya çıktı. Ünlü, Dokko Umarov'un Kafkasya İslam Emirliği'ni ilan etmesinin ardından savaşçı mücahitler denilen Umarov grubu ile yollarını ayırmıştı. Asıl ismi Medettullah olan Medet Ünlü, Ahmet Zakaev ile Çeçenlerin efsanevi lideri Cahar Dudaev'in kurduğu Çeçenistan İçkerya Devleti'nin devam etmesini istiyordu. Medet Ünlü'nün yakın olduğu grup ile Rusya'nın desteklediği Ramazan Kadirov yönetiminin arası bozuk. Ünlü, geçen ay ABD'deki Boston Maratonu'na bombalı saldırılarla ilgili A Haber'e konuşmuş, olayın kurmaca olduğunu, Çeçen halkının terörizmle bağdaştırılmak istendiğini iddia etmişti. Yeğeni Abrek Ünlü de cinayetin amcasının odasında işlendiğine dikkat çekerek, "Amcam katili tanıyor ki içeri alıyor. Cesedi koltuğunda otururken bulundu" dedi.