Almanya'nın en 'hızlı' taksicisi!

Frankfurtlu Nurullah Olca taksi olarak kullandığı 250 beygirlik Porsche'siyle, kuyruğun sonunda olsa bile müşterilerin ilk tercihi...

Cuma 24.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşayan 57 yaşındaki Nurullah Olca, 250 beygirlik Porsche Panamera'yı taksiye çevirdi. 2001'de de Mercedes'in 320 S modelini taksiye çeviren Olca, "Günümün büyük bölümü otomobilde geçiyor. Herkesten farklı bir iş yapmak istedim. Hayalinde Maserati'yi taksiye çevirmek var" diyor.

YILLARCA PARA BİRİKTİRDİ

Almanya'ya geldikten sonra meslek eğitimine marangoz dalında başladığını, ardından eğitimini sürdürüp sosyal pedagog olduğunu anlatan Olca, şunları söylüyor: "Gençlik dairelerinde çalıştım. Ek iş olarak başladığım taksicilikte 18 yılımı doldurdum. İyi kazanç olduğunu görünce lisans alarak kendi taksimi aldım. Diğer taksicilerden farklı olmak istediğim için yıllarca para biriktirip Porsche aldım." Taksi işletme izni almaya gittiğinde görevlilerin şaşkına döndüğünü dile getiren Nurullah Olca, "Meslektaşlarım da bu durumu çok garipsedi. Ama ben aklıma koyduğumu yaptım. Meslektaşlarım ev alıyor ama ben yatırımımı tutkunu olduğum otomobile yaptım" diye konuşuyor.

'MÜŞTERİ İNMEK İSTEMİYOR'
Frankfurt şehir merkezinde taksicilik yapan Olca, bir durağa bağlı olarak çalışmıyor. Zaman zaman duraklarda kuyruğa giren ve müşterinin en arkada olsa da tercih ettiği Olca, normal tarifeden yolcu taşıdığını belirterek, şunları anlatıyor: Almanya'da müşteri sıra da olsa dilediği taksiye binebiliyor. Bana gelen yolcuları çoğu zaman en öndeki arkadaşlara yönlendiriyorum. Ama aracıma binen müşteri inmek istemiyor." Genelde uzak mesafeye gitmeyi tercih etmeyen Olca, müşterilerin ya da yoldan geçenlerin şaşkınlık anlarını ise şöyle anlatıyor? "Yolda taksimi görenler dönüp bir daha bakıyor. Porsche olduğundan emin olduklarında fotoğraf çekiyorlar. Bu ilgi hoşuma da gidiyor."