Kadınlara 5333 erkeklere 8434 diyeti

Ünlülerin diyet uzmanı Doktor Ayça Kaya kendisini de obezlikten kurtaran diyet formülünü buldu. Kaya, 5333 adını verdiği ve kitaba dönüştürdüğü yeni formülün ömrü uzatacak sağlıklı beslenme anlamına geldiğini söylüyor

Salı 28.05.2013
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013
ABONE OL
Ünlülerin diyet uzmanı Doktor Ayça Kaya kendisini de obezlikten kurtaran diyet formülünü buldu. 5333 adını verdiği ve kitaba dönüştürdüğü yeni formülün ömrü uzatacak sağlıklı beslenme anlamına geldiğini söylüyor. Dr. Kaya, sabah okurları için en sağlıklı diyetin formülünü verdi: Yoyo diyetlere son veriyor. Bu gün fazla kilolar birçok kişinin ortak sorunu. Bu sorunu yaşayan birçok kişi ne pahasına olursa olsun kilolarından bir an önce kurtulmak istiyor ve kilo vermek için genel sağlığın önemsenmediği büyük bir ticari sektörün bir bileşeni haline geliveriyor. Bu yöntemleri kullanırken kilo veriyorlar ancak, bunları kullanırken hem çeşitli sağlık problemleri yaşayabiliyorlar hem de bu yöntemleri bırakır bırakmaz bütün kiloları kat kat geri alıyorlar. Bu diyet hiç bozulmuyor. Benim hastalarıma önerdiğim ve yaklaşık on üç yıldır üzerinde çalıştığım bu beslenme yöntemi aslında bir diyet değil, bir yaşam tarzı. Diyet yok! Kişi yeme planını kendi yapıyor, kendi kontrolünü kendi yapıyor. Çok kaçırdığı günlerde ertesi günü planlamalarını yaparak kendi kendine kilo kontrolünü oluşturabiliyor. Bu durumda diyet asla bozulmuyor. Kişiye her gün her öğün yeniden başlama özerkliği kazandırılıyor.

KADINLARIN ŞİFRESİ

Kadınların rakamı: 5333. Bu rakam bir beslenme şeklini gösteriyor. Tüm besin gruplarının dengeli bir şekilde kullanıldığı bu formülde; beslenme yetersizliği yapmayacak bir kalori kısıtlamasını öneriyorum. 5 tahıl anlamına geliyor. Bu beslenme şeklinde ilk rakam günlük almamız gereken tahıl grubunu gösteriyor yani 5 tahıl grubu, ikinci rakam günlük tüketmemiz gereken protein miktarını, üçüncü rakam günlük tüketmemiz gereken süt grubunu ve en son rakam da günlük tüketmemiz gereken meyve miktarını gösteriyor. Erkeklere; 8434 diyeti. Kalorisi kısıtlıymış gibi görünse de, pizzasından lahmacununa birçok yiyeceği belli sınırlar içinde bu formüllere uydurabiliyoruz; tüm besin gruplarından gıdalar tüketebildiğimiz için bu formüller hem bir sağlık riski taşımıyor hem de damak tadına çok uyuyor. Aynı zamanda biz her ne kadar belli ölçüler içinde yiyecek miktarları versek de, hep ölçüyü kaçırma riskimiz olduğu için, ne kadar az yemeyi hedeflersek o kadar başarılı oluruz düşüncesini taşıyorum.

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Sabah oburluk yapan akşam aç kalıyor. Tüm yiyecekleri bu formülün içindeki besin gruplarına göre anlamlandırmayı kişiye öğretiyorum ve sonra özgürsün diyorum. Beslenme zamanı ve öğünler arasındaki miktar tercihlerini kişiye bırakıyorum. Kişi kendi hayatına göre bu beslenmeyi modifiye edebiliyor ve bu kişiye bir otonomi kazandırıyor. Bu beslenme modelini uygulayanların cebinde 5333 lira var. Akşama kadar bunu nasıl ve nerede harcayacakları onlara kalmış. Eğer hepsini sabahtan bitirirsen akşam eve yürüyerek dönmek zorunda kalıyorlar. Yani bütün hakkını tek öğünde yersen akşama aç kalmak gerekiyor.