Liderliğin şifreleri

'Liderlik ve Yenilikçilik' konulu bir konferansa konuk olan Demsa Grup patronu Demet Sabancı, lider karakter analizini Ajda Pekkan ve Zeki Müren örneğiyle yaptı

Ankara'da bulunan Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde öğretim görevlisi Sevinç Engin'in düzenlediği 'Liderlik ve Yenilikçilik' konulu konferansın konuğu Demet Sabancı Çetindoğan oldu. 'Lider Öyle Olmaz Böyle Olur' kitabının yazarı Engin'in "Liderlik Teorileri ve Uygulamaları" dersi kapsamında yapılan konferansta DEMSA Grup'un patronu Demet Sabancı, öğrencilerle tecrübelerini paylaşırken lider kavramının yalnızca siyasetteki kullanımıyla tanımlanamayacağını söyledi.

YENİLİKÇİLİK

Sabancı "Bu yalnızca siyasi güç değil kişinin oluşturduğu olumlu etki alanı ve başarıdır. Aklımda hep Ajda Pekkan var mesela. 40 yıldır hayatımızdaysa bunun nedeni lider karakteridir. Ne yaptıysa izlendi, takip edildi. Yalnızca giyim tercihleriyle bunu açıklayamayız. Onun liderliğini belirleyen değer yenilikçiliktir. Bu yenilikçi yaklaşım sürekli kendini yenilemektir" diye konuştu. Liderliğin başarıya giderken kullanılan özgün yöntemlerin doğurduğu sonuçlara bağlı değerlendirilebilen bıçak sırtında bir kavram olduğunu söyleyen Demet Sabancı "Sizi tek adam haline getirebilecek özelliğiniz olması gerekiyor. Bu ille de baskıcılık değil. Ne baskıcı liderler gördük ki kitleleri bir şemsiye altında toplayamadı" dedi.

CESUR OLMAK
Liderlikte asıl meselenin kendi yolunu çizmedeki cesaret olduğunun da altını çizen Demet Sabancı "Zeki Müren mesela. Bugün bile onun kostümlerini giymek cesaret ister. Ancak onu da Pekkan gibi sadece giysilerle açıklayamazsınız. Cesaretini de not alın" dedi.

KİTLELERİ TANIMAK

Hayalleri gerçekleştirmeye çalışmak, yaşanılan toplumu, kitleyi tanımayı ve doğru açıklayabilmeyi de liderlik vasıflarından sayan Sabancı "Nasıl oldu da Apple markası doğdu. Steve Jobbs'u anlarsak liderliğin kodlarına yaklaşırız" dedi.

'LİDERİNİ BELİRLEMEYEN TOPLUM ZARARDADIR'
Liderliğin kişide baskılanmış olabileceğini de söyleyen Demet Sabancı "İşinizi, kitlenizi ve kendinizi yeterince tanıyorsanız liderlik yeteneğinizi ortaya çıkarabilir ve geliştirebilirsiniz. Ancak lideri seçmek de bir meziyettir. Kendi liderini belirleyemeyen toplum zarardadır. Statükodan beslenenler insanları yenilik konusunda korkutur. Önemli olan iradeyi ortaya koymaktır. Çalışkan, planlı, yenilikçi, cesur, bilgili,açık görüşlü olursak başarı kaçınılmaz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN