Mars'a rekor başvuru

Hollanda'da bir şirketin dünyayı terk edip Mars'ta kalmak isteyenler için başlattığı proje ilgi gördü. Projenin uygulanması ise reklam gelirlerine bağlı...

Çarşamba 29.05.2013
Son Güncelleme: Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Hollandalı bir mühendisin kurduğu March One isimli şirketin çılgın projesi, dünyayı terk etmek isteyenler için Mars'a tek yön gidiş imkanı tanıyor. Aslında bir 'şov biznıs' projesi olan fikri ortaya atan şirket Mars'a yolculuk için tüm ümidini reklam ve TV şov gelirlerine bağlamış durumda. Uzaya gönderilecek 24 astronottan biri olmak için ilk 15 gün 80 bin kişi başvuru yaptı. 18 yaşından büyük olması gereken başvuru sahibinin 25 dolar kayıt ücretiyle 'Neden dünyayı terk etmek istiyorum' sorusuna cevap verdiği bir dakikalık video ve özgeçmiş mektubunu şirkete göndermesi gerekiyor. Başvuran kişi de herhangi bir vasıf aranmıyor. Şirket, yaz sonuna kadar 1 milyon başvuru bekliyor. 8 milyar dolar finansmanlı projede 31 Ağustos'ta başvurular arasından Mars One uzmanları tarafından ilk eleme yapılacak. Seçilen adaylar sağlık testlerinden geçirilecek.

BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR: MARS

3'üncü ve 4'üncü eleme turları TV ve internet aracılığıyla bir reality şova dönüştürülecek. Adaylar ülke sınıflandırmalarına göre çeşitli parkurlarda yarışarak Mars'a gönderilecek 24 kişiden biri olmaya çalışacak. Son 40 aday Mars benzeri ortamın oluşturulduğu kampta 7 yıl kalacak. En son 4'er astronottan oluşan 6 grup oluşturulacak. 2016'da 2.5 ton yiyecek ve gerekli malzemelerin bulunduğu modül 210 günlük yolculukla Mars'a gönderilecek. Her 500 günde br 1550 litre su ve 500 litre oksijen içeren iki modülde ekip için Mars'a yollanacak.

PROJEDE BİRÇOK SORU İŞARETİ VAR
Proje bilim insanlarının ilgisini çekse de uygulanabilirliği konusunda ciddi soru işaretleri hâlâ ortada duruyor. Yiyecek, yakıt, oksijen ve diğer gerekli şeylerin Mars'ın kaynakları kullanılarak nasıl elde edileceği March One uzmanları tarafından fikir olarak proje raporunda yer alsa da kimse bu kaynakların nasıl bulunacağı konusundaki sorulara net yanıt veremiyor. 24 astronotun fiziksel ve ruhsal sağlıkları konusunda da endişeler bulunuyor. March One, bu yöndeki eleştirilere "Mars'ta en ufak hata ölümle sonuçlanabilir" açıklamasıyla sorumluluk almayan bir tutum sergiliyor.