Çeyiz parası için bir aile yok oldu

10 işçinin öldüğü kazada, bir ay sonra düğünü olacak ailenin kızlarının çeyizi için 27 lira yevmiyeye çalıştığı ifade edildi. Balık istifi binilen minibüsün muayenesiz, lastiklerinin eski olduğu ortaya çıktı

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Adıyaman'da minibüsün köprüden uçması sonucu 10 tarım işçisinin öldüğü trafik kazasının göz göre göre yaşandığı ortaya çıktı: Muayenesiz minibüsün lastikleri çok eskiydi. Üstelik günlük 27 liraya çalışan işçiler, 15 kişilik araca 24 kişi balık istifi doldurulmuştu. Kaza, saat 18.30 sıralarında Adıyaman-Gölbaşı karayolunun 12'nci kilometresinde bulunan Çakal Köprüsü'nde meydana geldi. Şanlıurfa yolu üzerindeki bir tarlada çalıştıktan sonra evlerine dönen çoğunluğu kadın olan tarım işçilerini taşıyan Kazım Çoban'ın kullandığı minibüs, köprü üzerinde lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıktı. Bariyerleri aşıp 30 metre yükseklikten düşen minibüsteki tarım işçilerinden 6'sı olay yerinde olmak üzere 9'u kadın 10 kişi öldü, araçta bulunan diğer 14 kişi ise yaralandı.

38 ÇOCUk sahibi 7 kadın

Kazayı duyarak hastaneye akın eden tarım işçilerinin yakınları acil serviste sinir krizleri geçirirken, kazanın göz göre göre gerçekleştiği anlaşıldı. Yapılan incelemede, minibüsün muayenesinin olmadığı, patlayan lastik başta olmak üzere aracın tüm lastiklerinin çok eski ve yıpranmış olduğu belirlendi. Günlük 27 lira yevmiye ile isot tarlalarındaki ayrık otlarını ayıklama işinde çalışan tarım işçileri, Yusuf Yılmaz, Remziye Yılmaz, Songül Yılmaz, Remziye Acar, Zahide Atik, Salime Uluer, Zeynep Ünsal, Medine Turan, Fatma Süt ve Yıldız Özelçi'nin cenazeleri, Adıyaman Mezarlığı'nda İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü'nün kıldırdığı cenaze namazının ardından toprağa verildi. Bu arada tarım işçilerinden Yusuf Yılmaz (62) ve Remziye Yılmaz'ın (56), kızları Songül Yılmaz (26) ile birlikte hayatlarını kaybettiği belirlendi. Nişanlı olan genç kızın bir ay sonra düğününü olacağı, ailenin de kızlarının çeyizi ve düğün harcamalarında kullanmak için tarım işçiliği yaptığı kaydedildi. Genç kızın tabutuna beyaz gelinlik örtüldü. Korkunç kazada hayatını kaybeden 9 kadından 7'sinin evli ve toplam 38 çocuk sahibi olduğu öğrenildi.

ÇAKAL KÖPRÜSÜ'ND E Bİ R HA FTADA 14 ÖLÜ
Kazanın yaşandığı Adıyaman'daki Çakal Köprüsü'nde son bir haftada meydana gelen 2 kazada 14 kişinin ölmesi, 20'den fazla kişinin yaralanması üzerine yol ve köprü mercek altına alındı. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nden bir teknik ekip yol ve köprüyü kontrol ederek varsa hataları tespit edip giderilmesi için çalışma başlatılacak.