Koruma kararına rağmen öldürüldü

Sevgilisi tarafından öldürülen Hatice Çıvkınoğlu'na koruma kararı çıkartılmıştı. Polis ayrıca, hakkında iki ay uzaklaştırma kararı verilen zanlıyı izlemekle görevliydi

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
İstanbul'da evli ve 5 çocuk babası olan Ziyaettin Kaya (59) ile yasak ilişki yaşayan Hatice Çıvkınoğlu (39), iddiaya göre ilişkisini bitirmek istedi. Ancak bu kararından vazgeçmesi için bir türlü sevgilisini ikna edemeyen Kaya, 24 Şubat'ta evine gittiği Çıvkınoğlu'na bıçağını gösterip, "Seni öldüreceğim, ya beni eve alırsın ya da seni yaşatmam" diyerek tehdit etti. Yatak odasında Çıvkınoğlu'nun yatağını kesen zanlının evden ayrılmasının ardından savcılığa şikâyette bulunan Çıvkınoğlu'nun koruma talebini yerinde bulan mahkeme, tehdit suçundan dava açtığı zanlının iki ay süreyle şiddet mağduru kadının ev ve iş yerine yaklaşmasını, küçük düşürücü ve hakaret içeren davranışlarda bulunmasını, eşyalarına zarar vermesini yasakladı. Mahkeme, zanlının karara aykırı davranması durumunda 10 güne kadar hapisle cezalandırılacağını da karara bağladı. İstanbul Savcılığı Aile İçi Şiddet Bürosu, zanlının karara uyup uymadığının tespiti için izlenmesi, kadının en az haftada bir kere evinin ziyaret edilmesi gibi hususlarda Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 24 Nisan'da bir yazı yazdı.

BAKANLIK MÜDAHİL

Ancak mahkemenin koruma kararına, polisin zanlıyı izlemesine ve dava açılmasına rağmen Çıvkınoğlu, 29 Nisan'da Sanayi Mahallesi'ndeki bir pide salonunun terasında öldürüldü. Kaçarken bir garsonu da bıçaklayan Kaya, diğer işyeri çalışanları tarafından yakalanıp polise teslim edildi. Kadına şiddet konusunda hassas davranan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil oldu. Tasarlayarak adam öldürme, yaralama, tehdit ve Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile 13 yıla kadar hapsi istenen zanlı, Ağır Ceza'da yargılanacak.