Sahipsiz köpekler can kurtaracak

Antalya'da barınaktan alınan 4 sokak köpeği, verilen eğitimin ardından arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

Cuma 31.05.2013 00:00
ABONE OL
Bir çalışma kapsamında 2009 yılında Antalya'ya gelen Almanya'daki Care-4-Life Derneği yöneticisi Silvia Greene, sokakta yaralı halde, ölüme terkedilmiş bir köpek gördü. Türkiye'de tedavisini yaptırdıktan sonra Greene'nin Almanya'ya götürdüğü köpek, arama kurtarma için uygun olduğunu fark edilince verilen eğitimin ardından havaalanında narkotik arama köpeği olarak görev yapmaya başladı.Bu yıl tekrar Türkiye'ye gelerek barınaklarda arama kurtarma faaliyetlerine kabiliyetli köpekleri araştıran Greene, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Afet Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Antalya Gönüllüleri Derneği ile işbirliği halinde "Sahiplen ki o da bir hayat kurtarsın" sloganıyla "Cankurtaran" isimli projeyi hayata geçirdi.

Alman ve Türk uzmanlardan oluşan ekip, Antalya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğüne bağlı geçici barınma evindeki sahipsiz köpekler arasından kabiliyetli 4 köpeği seçti. Almanya'dan gelen 5 eğitmen ile 3 arama kurtarma köpeğinin yer aldığı eğitim çalışması, köpek eğitim uzmanı Alman Klaus Röper liderliğinde yürütüldü. Köpeklere ve seçilen 12 eğitimciye 1 hafta süreyle eğitim verildi.

SOKAKLARDAKİ KÖPEKLERDE ARAMA KURTARMA KABİLİYETİ BULUNABİLİYOR

Greene yaptığı açıklamada, "Dukha" adını verdikleri köpeğin ölümü beklediği anda kurtarılmasının ardından bugün Frankurt Havalimanı'nda narkotik köpeği olarak hizmet verdiğini söyledi.

Sokaklardaki sahipsiz köpeklerde arama kurtarma kabiliyeti bulunabileceğini vurgulayan Greene, "Almanya'da arama kurtarma köpeği sayısı10 bin civarında. Bunlardan yarısına yakını Romanya, İspanya gibi ülkelerdeki sokak köpeklerinden seçildi. Kabiliyeti tespit edilen köpekler, arama kurtarma ve narkotik alanında hizmet veriyor" dedi.

Antalya'da eğitim verilen 4 köpeğin ve seçilen eğitimcilerin Almanya'ya götürülerek ikinci eğitimden geçirileceğini anlatan Greene, burada da başarılı olacakların hayat kurtarma alanında görevlendirilmek üzere sertifikalandırılacaklarını kaydetti.

Greene, 1 yıl sürecek Almanya'daki eğitimin ardından uygun görülenlerin gelecek yaz uluslararası bir sınava gireceklerini, başarılı olacakların arama kurtarma ekiplerinde Antalya'da veya Almanya'da görev alabileceklerini vurguladı.

Antalya'daki eğitim programını hazırlayan Röper de 4'ü barınaktan alınan 10 köpeğe eğitim verildiğini belirtti. Köpeklere eğitimcisinin komutlarına uyma yeteneği kazandırıldıktan sonra belirli koku üzerinden canlı arama eğitimi verildiğini ifade eden Röper, "Karanlık alanlarda el feneri yardımıyla arama kurtarma eğitimi verilen köpekler, kanal ve köprü geçişini içine alan aletli eğitimden de geçiyor. Enkaz içinde hareket ve canlı arama eğitimiyle pratik çalışmaları tamamlanıyor" diye konuştu.

Röper, Türkiye'de arama kurtarma köpeği sayısının yeterli olmadığına dikkati çekerek, yerel yönetimlere sahipsiz köpekler arasından kabiliyetli olanların tespit edilerek eğimin verilmesini tavsiye etti.