Çember daraldı katil tanıdık biri

Mert'in katilini arayan polisin yeni ipuçlarına ulaştığı belirtiliyor. Mert'in babası görüntülerdeki oğlunun güle oynaya biriyle yürüdüğünü gösteriyor ve ekliyor: Kesinlikle katil tanıdığı biriydi

Kars'ta vahşice öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısı ile ilgili bazı ipuçlarına ulaşıldığı ve zanlı için çemberin daraldığı öğrenildi. Katilin tanıdık biri olma ihtimali üzerine polis cenaze fotoğrafları ve görüntülerini mercek altına aldı. Mezarlık görevlisi ise korkunç bir iddia ortaya attı. Görevli, Mert'in cenaze töreninden sonra gece kapüşonlu birinin mezarlığa gelip, mezarı kazdığını söyledi. Olayla ilgili polis, görevlinin ifadesine başvurdu. Kentteki bazı işyeri ve MOBESE kameralarına yansıyan Mert'le ilgili görüntü detayları da ortaya çıktı. Baba Yolcu Aydın, "Katil tanıdık biri. Çünkü görüntülerde Mert oynaya zıplaya onunla beraber yürüyor. Mert onu tanıyor. Ama katilin görüntüsü arkadan çekildiği için görünmüyor" dedi. Kars'ta pazar günü kaybolan ve bir gün sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanması için özel ekipler ve polis çalışmalarını sürdürüyor. Kentteki 19 MOBESE kamerası ve değişik bölgelerdeki sokak ve iş yeri kameralarının görüntülerini inceleyen ekipler, katil zanlısı ile ilgili bazı ipuçlarına ulaştı. Zanlının yakalanmasının an meselesi olduğu ve çemberin iyice daraldığı öğrenildi. Katilin tanıdık olduğu ve cenazeye katılmış olabileceğini değerlendiren polis, cenazede çekilen fotoğraf ve görüntüleri de mercek altına aldı. Günlerdir uykusuz olan polisler, katil zanlısının yakalanması için 'Bu bizim Kars halkına boynumuzun borcu' diyerek çalışmalarını sürdürüyor. Önceki gece de kentteki metruk binalarda ve kahvehanalerde aramalar yapıldı.

KATİL MEZARLIKTAYDI İDDİASI

Bu arada Mert Aydın'ın cenazesinin toprağa verildiği Asri Mezarlık'taki görevli, korkunç bir iddia ortaya attı. Mert'in cenaze töreninden sonra akşam saatlerinde kapüşonlu şüphelinin mezarlığa geldiğini söyleyen mezarlık görevlisi, "Saat 20.30 sıralarıydı. Mert'in mezarının başında kapüşonlu birini fark ettim. Bağırmaya başladım, kaçtı. Polisi aradım. Mezarın başına gittiğimde, toprağın açıldığını gördüm. Bir de poşet vardı. Sanırım katil zanlısı, Mert'in cesedini çıkaracaktı" dedi. Mezarlık görevlisinin ifadesi alınırken, polis yaptığı incelemede herhangi bir ize ulaşamadı. Mert'in kentin bazı noktalarında kamera görüntülerine yansıdığı belirlenirken, o görüntülerle ilgili detaylar da ortaya çıktı. Görüntülere göre; Mert Aydın olay günü sabah saat 10.30'da babasının Faikbey Caddesi'ndeki işyerine gidiyor. İşyerinin yanındaki bankanın kamera görüntülerine göre saat 13.57'de dükkandan çıkıyor. Yol boyunca işyerlerinin kamera görüntülerinde Mert yalnız başına görünüyor. Yoldaki bir çiğköfteciden çiğköfte alan küçük çocuk, yolun karşısına geçip sağa doğru Digor Caddesi'ne dönüyor. Bu sırada kent merkezindeki MOBESE görüntülerinde Mert'in yanına birinin geldiği görülüyor. O saate kadar evine gitmeye çalışan Mert, yanına gelen kişi olmasa biraz ilerideki evinin sokağına sapacak. Ancak yanına gelen kişiyle giden Mert en son bir un fabrikasının kameralarına yansıyor. Orada şüpheli ve Mert bir arabaya biniyor. Bu son görüntüden sonra Mert ile ilgili görüntüler de bitiyor.

KÖPEKLE KANDIRDI
Baba Yolcu Aydın, oğlunun en son görüldüğü caddedeki kameraları SABAH'a göstererek "Oğlum en son buralardan geçmiş. Katil ona bu köşede yaklaşıyor. Belli ki tanıdık biri. Çünkü görüntülerde Mert oynaya zıplaya onunla beraber yürüyor. Ama katilin görüntüsü arkadan çekildiği için görünmüyor. Mert onu tanıyor. Mert'in en büyük zaafı köpekler. Ona sana köpek alacağım diye kandırmış olabilir" diyor. Gözyaşı döken baba Aydın, "Mert'im hep gülümserdi. Çok akıllı bir çocuktu. Nasıl kandı, gitti. Kim götürdü onu vahşice öldürdü. Şoktayım, inanamıyorum. Aklım almıyor. O daha çocuktu. Yakalansın artık bu katil" diyerek isyan etti. Mert'in yakınlarının da gözyaşları dinmiyor. Amca Vedat Yolcu, yeğeninin mezarı başında "Kınalı kuzum, ocağımız söndü. Keşke sen değil ben ölseydim" diyerek gözyaşı döktü.

MÜFTÜ'DEN VAAZ
Kars Müftüsü Mehmet Genç, cuma hutbesi öncesi verdiği vaazda, sağduyu çağrısı yaptı. Mütftü, "Güvenlik güçlerine şahitlik etmezseniz, gördüğünüzü söylemezseniz, aranızda yaşayanı kollayacak şekilde hareket etmiş olursunuz. Eylemler, yürüyüşler, içinizdeki öfkenin dışa vurmanızdır" dedi.

BİZE ULAŞIN