Nevşehir'de maden ocağında göçük

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, maden ocağında meydana gelen göçükte bir işçinin hayatını kaybettiğini, çoğu hafif yaralanan 13 işçinin de hastanelere sevk edildiğini bildirdi. Bakan Yıldız, maden ocağının daha önce yapılan denetimlerde yetersizliği nedeniyle kapatıldığını açıkladı.

  • AA
  • Yaşam
  • Cumartesi 26.04.2014 12:00
Ceylan, Avanos ilçesine bağlı Büyükayhan köyü yakınlarında özel bir şirkete ait kömür madeninde gaz sıkışması nedeniyle patlama ve ardından göçük meydana geldiğini ifade etti. Olay sırasında kömür ocağında 14 kişinin bulunduğunu belirten Ceylan, şu bilgileri verdi: "Olayda bir işçi hayatını kaybetti. Göçük sırasında ocakta bulunan 13 işçimizi de hastanelere sevk ettik. Müşahede altındalar. Vücudunda yanık olan iki işçi Ankara'ya sevk edilecek. İşçilerimizin çoğu ayakta tedavi ediliyor. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı."

Kayseri'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Nevşehir Valisi Ceylan'la telefonla görüşerek, kazayla ilgili bilgi aldı. Yıldız, daha sonra Maden İşleri Genel Müdürlüğünden bir ekibin kazanın yaşandığı maden ocağında inceleme yapması için talimat verdi.


MADEN OCAĞI KAÇAK ÇIKTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nevşehir'de maden ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin, "Çalışmalarını şartlarından dolayı uygun bulmadığımız bir ocak. Türkiye'de yaptığımız denetimlerde özellikle iş güvenliğiyle ilgili yapılan denetimlerde 114 maden ocağını kapattık. Bu da onlardan biriydi" dedi.

Yıldız, 4. Kayseri Mobilya Fuarı'ndan ayrılırken, gazetecilerin Nevşehir'de maden ocağındaki göçükle ilgili soruları üzerine, olayda bir kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını söyledi.

Vefat eden işçiye Allah'tan rahmet dileyen Yıldız, "2 yaralının yanık oranı yüksek. Ben de telefonla arayacağım kendilerini. Diğerlerinin durumlarının iyi olduğunu öğrendik. Yanığı ağır olanların bir yanık ünitesine sevk edilmesini sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Maden ocağının Maden İşleri Genel Müdürlüğünce kapatılmış bir ocak olduğunu belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Çalışmalarını şartlarından dolayı uygun bulmadığımız bir ocak. Türkiye'de yaptığımız denetimlerde özellikle iş güvenliğiyle ilgili yapılan denetimlerde 114 maden ocağını kapattık. Bu da onlardan biriydi. Maden İşleri Genel Müdürlüğümüzden 3 kişilik heyet olay yerine gidiyor.

Eğer maden ocağındaki eksiklikleri gidermek üzere yapılan bir çalışma ise bunu biz makul görürüz. Yok orada kömür üretimi yapmak için bizden izinsiz girdilerse bunun müeyyidelerinin ağır olduğunu söylemeliyiz. Bu heyetin yapacağı incelemenin ardından belli olacak."

Yıldız, bir ocağın kapatılmasıyla ilgili rapor verdiklerinde, eksikler giderilmeden ocağa girilmesinin tehlikeli olduğunu da belirttiklerini, her bir işçinin sağlığından mesul olduklarını bildiklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Esma Aygün
Yayınlayan: Ersin Altınsoy
BİZE ULAŞIN