Ablasını vermediler Gizem'i öldürdü

6 yaşındaki Gizem'i akrabaları Süleyman Akdeniz'in öldürdüğü ortaya çıktı. Akdeniz, Gizem'in ablasıyla evlenemeyince intikam için küçük kızı öldürdü

Adana'da pazar gününden beri kayıp olarak aranan 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in cesedi yakılmış halde bulundu. Elleri ve ayakları koli bandıyla sarılan minik Gizem'in önce bıçaklandığı daha sonra boğularak öldürüldüğü belirlendi. Vahşi cinayeti, küçük kızın ablasıyla evlenmesine izin verilmeyen 25 yaşındaki akrabaları Süleyman Akdeniz'in 'intikam' için işlediği ortaya çıktı. Cinayeti ilk gün işleyen zanlının, iki gün süren arama çalışmalarına da katıldığı anlaşıldı. Merkez Seyhan ilçesi Tellidere mahallesinde geçen pazar günü annesi pazara gidince sokağa çıkan ve bir daha haber alınamayan ilkokul birinci sınıf öğrencisi Gizem Akdeniz'i bulabilmek için neredeyse tüm şehir seferber oldu. Ancak acı haber dün sabaha karşı geldi. Asayiş ve Çocuk Şube Müdürlüğü'nde Gizem'i bulmak için kurulan özel ekip, havadan ve karadan gece gündüz çalışmalarını sürdürdü. Çevredeki 100'den fazla işyerinin kameraları tek tek incelendi. Kamera kayıtlarında bazı görüntülere ulaşan polis, mahalleden yüzlerce kişiyle yüz yüze görüştü. Birkaç görgü tanığının, Gizem'i en son akrabası Süleyman Akdeniz ile el ele yürürken gördüklerini söylemesi üzerine Akdeniz 'şüpheli' listesine alındı. Cinayet Büro Amirliği ekipleri, özel bir sitede güvenlik elemanı olarak çalışan ve bekâr olan Süleyman Akdeniz'i ifadesini almak için önceki sabah emniyete götürdü. Gizem'in kaybolduğu gün nerede olduğu sorulan Akdeniz, "Otomobilimle ailemle pikniğe gittim" dedi. Polis Süleyman Akdeniz'den yol güzergâhını öğrenip serbest bıraktı.

ELLERİ AYAKLARI BAĞLI

Akdeniz'den aldığı yol haritası üzerine ekipler MOBESE kameraları ve çevredeki işyerlerinin kameralarını inceledi. Süleyman Akdeniz'in kullandığını söylediği güzergâh ile aracının MOBESE'lerde tespit edilen güzergâhı birbirini tutmadı. Bütün delilleri değerlendiren polis, önceki akşam 22.00 sıralarında Süleyman Akdeniz'i yeniden gözaltına aldı. Yaklaşık 30 dakika boyunca çelişkili ifadeler veren zanlı sonunda Gizem'i öldürdüğünü itiraf etti. Süleyman Akdeniz'in cesedin yerini söylemesi üzerine harekete geçen polis, dün 01.30 sıralarında Kabasakal Mezarlığı Rüzgârlı Tepe mevkisinde küçük kızın el ve ayaklarının koli bandı ile sarılmış, bıçaklanmış ve üzerine benzin dökülerek bir bölümü yakılmış haldeki cesedini buldu. İlk incelemede işkence yapıldıktan sonra boğularak öldürüldüğü belirlenen Gizem'in cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

KAN DONDURAN İFADE

Baba Mustafa Akdeniz'in amcasının oğlu olan ve aynı sokaktaki karşı binada oturan Süleyman Akdeniz'in ilk ifadesinde "Üniversitede hemşirelik bölümünü okuyan Gizem'in ablası Gamze'yi ailesinden istedim. Babası izin vermedi. Ben de intikam almak için Gizem'i kaçırdım. Aynı gün akşam saatlerinde öldürdükten sonra Gizem'in evine geldim" dediği belirtildi. Zanlının, dikkat çekmemek için küçük kızın arama çalışmalarına da katıldığı öğrenildi. Sağlık kontrolüne zırhlı araçla götürülen zanlıya çelik yelek de giydirildi. Zanlının ailesinin de evlerini ve mahalleyi terk ederek kaçtığı öğrenildi. Çıkarıldığı 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan zanlının sorgusuna katılması için Adana Barosu tarafından çağrı yapılan avukatlar ise olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine baro yönetim kurulu üyesi bir kişi sorguya katıldı. Zanlı Akdeniz'in ifadesinde "Gizem olmasa o aileden başka birini öldürecektim. Olay günü Gizem dışarıda oynuyordu. 'Pikniğe gideceğiz' diyerek kandırdım. Boş arazide otomobili park ettim. Koli bandıyla, ellerini ayaklarını bağladım. Ağzını bantladım. Sonra bıçakladım. Ayağa kalkınca üzerine benzin döküp yaktım. Çığlıklar attı. 25 dakika bekledim, ağladım ve olay yerinden ayrıldım" dediği öğrenildi. Öte yandan morgda kızının cesedini teşhis eden baba bayıldı. Anne Hatice, 3 ablası ve yakınları sinir krizleri geçirdi. Yakınları "Asın bu katili" diyerek haykırırken, abla Gamze ise "Onu kendi ellerimle öldüreceğim. Kardeşimin suçu neydi, ona nasıl kıydı" diyerek feryat etti. Gizem'in cenazesi Kabasakal Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'ACİLEN TEDBİR ALMAMIZ LAZIM'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk ölümleriyle ilgili olarak, "Hiç yaşamayı istemediğimiz hadiseler. Acilen tedbir almamız gerekiyor" dedi. Meclis'te gazetecilerin sorusu üzerine, son günlerde çocuklara dönük yaşananların üzücü ve hiç yaşamayı istemedikleri hadiseler olduğunu belirten İslam, "Acilen tedbir almamız lazım. Bakanlık olarak bizim üzerimize düşen sorumluluk aileleri bilinçlendirmek; çocukların, kendilerine yönelen bu tür şiddet olaylarında neler yapabileceklerini planlamak ve çocukları bu yönde eğitmek" dedi.

ÇOCUKLARI KORUMAK
İkinci görevlerinin de aileleri eğitmek, bilinçlendirmek, çocuklarını toplumsal şiddete karşı nasıl koruyacaklarına yönelik olarak eğitmek olduğunu kaydeden İslam, "Çocuklar ve ailelerin bu tür şiddete maruz kalmamalarını sağlamak için ne yapılabileceğini organize etmek... Bunun için çalışıyoruz, İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile birlikte toplantılar yapacağız. Bu süreç içerisinde gerek görürsek başka kurum ve kuruluşlarla da toplantılar yapacağız" diye konuştu.

CİNSEL SUÇ TASARISI
Çocuklara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili tasarı taslağı çalışmalarını Adalet Bakanlığı ile birlikte sürdürdüklerini belirten İslam, "Bu konuyla ilgili daha önce hazırlanmış bir çalışma vardı. Ama biz şimdi Adalet Bakanlığı ile birlikte konu üzerinde çalışıyoruz. Çalışma, toplumda özellikle çocuklara yönelik işlenen cinsel suçlara karşı, bütün kanunları gözden geçiren bir tasarı taslağı çalışması" dedi.
BİZE ULAŞIN