Halaf başkanın fendi başlık parasını yendi

Binicil aşiretine mensup eski Konuklu Beldesi Belediye Başkanı Halaf Yıldız, kendi ailesi ve akrabaları arasında başlık parası geleneğini kaldırdı, aynı gün üç oğlu ile kızını evlendirdi

Şanlıurfa'da, eski Konuklu Beldesi Belediye Başkanı ve Binicil aşiretine mensup 60 yaşındaki Halaf Yıldız, 2 eşli ve tam 17 çocuk babası... Bölgede yaygın olan 'başlık parası' nedeniyle çocuklarını evlendirmekte güçlük çeken Halaf Yıldız'ın aklına bir fikir geldi. Başlık parasını ortadan kaldırmak için harekete geçen Yıldız kendi ailesi ve akrabaları ile görüşüp, başlık parasının kaldırılmasını istedi. 20 bin kişilik aşiretin yaklaşık 500'üne ulaşan Yıldız, başlık parası nedeniyle gençlerin evlenemediğini, yuva kuramadığını anlatıp, bu gelenekten vazgeçilmesini istedi.

İKİ EŞLİ, 17 ÇOCUK BABASI
Onlar da Yıldız'a hak verdi ve büyük bölümü başlık parasının ortadan kalktığını ilan etti. Başlık parasının kalkmasıyla birlikte Halaf Yıldız, askerliğini bitirip, gelen oğulları Halit (24), Yusuf (22), Mehmet Yıldız (23) ve kızı Hatice Yıldız'ı (21) aynı gün evlendirdi. Önceki gün yapılan köy düğünüyle dünya evine giren gençler çok mutlu olduklarını söylerken, baba Halaf Yıldız ise, "Bu uygulamayı bölgemizden kaldırmak için ilk olarak kendi ailemiz ve akrabalarımız arasında karar aldık. Bunun için tek tek aile reisleri ile yaptığımız görüşmeler sonucu sorumlu olduğumuz aileler arasında başlık parasının kaldırılmasına karar verdik. Yüklü başlık olunca bazı aileler sıkıntı çekiyordu. Ben de bu durumu düşünerek, kendi akrabalarımla birlikte başlık parasını ortadan kaldırma kararını aldık. Başlığın kalkmasıyla birlikte 3 çocuğumu ve 1 kızımı aynı anda evlendirdim. Bölgede en az 30 -50 bin lira arasında başlık parası alınıyor. Bu yüzden bize oldukça yük olacaktı. Bu uygulamanın diğer aşiretlerde örnek olmasını istiyoruz" diye konuştu.

'DÖRT YIL BEKLEDİM'
30 bin liralık başlık parası yüzünden sevdiği kız olan Feride Yıldız'ı 4 yıl beklemek zorunda kaldığını ifade eden Halit Yıldız şunları söyledi: "Yıldız ailesi olarak 4 kardeş aynı anda evlendik. Bu yüzden çok mutluyuz. Başlık parasının kalkmasından sonra sevenler kavuşmaya başladı. Ben 4 yıldır sevdiğim kızın yolunu bekliyordum. Şu an çok mutluyum."

ŞANLIURFA' DA 'YILDIZ'LAR GEÇİDİ!
Halaf Yıldız'ın oğullarından Halit (24) - Feride Yıldız (22) ile, Yusuf (22)- Fatma Yıldız (20)ile, Mehmet (23) ise Hatice Yıldız (21) ile evlendi. Halaf Yıldız'ın kızı Hatice Yıldız (21) ise akrabası olan Mehmet Yıldız'la (21) hayatını birleştirdi.

BİZE ULAŞIN