Ölüm yatağındakilere 'son arzu' hizmeti

Sağlık Bakanlığı, günleri sayılı olan hastanın evine psikolog ve imam gönderecek. Ölüm sonrası yakınlarına matem dönemi desteği verilecek

Ölüm yatağındakilere 'son arzu' hizmeti
Sağlık Bakanlığı, tedavi şansı kalmayan hastalarının son isteklerini de yerine getirecek. İsteyen hastaların evlerine psikolog ve sosyal destek uzmanının yanı sıra imamlar da Kuran-ı Kerim okuyacak. Matem döneminde ise hasta yakınlarına psikolojik destek dönemi başlayacak. Bu dönemde yine Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan çağrılacak imamlar aile yakınlarına manevi destekte bulunacak. Hastalara Manevi Bakım Protokolü imza töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, protokolün, talep eden hastalara manevi destek uzmanlarınca destek verilmesini kapsadığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile bu konu üzerinde 2012'den beri çalışıldığını, Avrupa ve ABD'deki örneklerin incelendiğini, din adamlarına gerekli eğitimler verildikten sonra bu aşamaya gelindiğini kaydeden Müezzinoğlu, bazı illerde başlatılacak pilot uygulamayla talep eden hastalara ve yakınlarına manevi destek verileceğini bildirdi. Başka inanç mensuplarına da sunulacak manevi destekle ilgili de bilgi veren Müezzinoğlu, "Azınlık mensuplarına, onların dini sorumlularıyla, temsilcileriyle görüşerek, görevlendirme yaptıklarında onların da en tabii hakkı bu. Bu bir insan, hasta hakkıdır. Hasta ve hasta yakını haklarını her boyutuyla bizim bundan sonraki süreçte ama her halükarda yalnız din adamı olması değil, bu anlamda bir sertifikasyonu veya eğitimi de almış olmasını da talep edeceğiz" dedi.

'40 YIL GECİKTİ'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Sağlık Bakanlığı'nın desteği ve himayesiyle 30-40 yıl gecikmiş bir hizmete başlıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Görmez, bu konuda personeli yurtdışında eğitim aldığını ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile ortak çalıştıklarını belirterek isteyen vatandaşlara hizmet verileceğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN