Soğuğa 8 kurban

Soğuğa 8 kurban

Yurt genelinde iki kişi soğuktan donarak ölürken, dört kişi soba kurbanı oldu. Kayseri'de, bir kişi kar temizlemek için çıktığı çatıdan düşerek can verdi. Samsun'da da alabora olan teknede bir kişi öldü

  • Yaşam
  • Salı 13.01.2015
Dondurucu soğuklar başta Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere neredeyse tüm yurtta etkili oluyor. Doğu Anadolu'da gece en düşük sıcaklık, eksi 20 derece ile Ardahan'da ölçüldü. Erzurum, Ardahan, Kars ve Ağrı'da soğuk nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, yol ve kaldırımlarda buzlanmalar oluştu. Çatılarda boyu bir metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. Bölgede kar kalınlıkları ise Ardahan'da 20, Ağrı'da 15, Erzurum'da 14 santimetre oldu. Meteoroloji dik eğime sahip bölgelerde çığ tehlikesi bulunduğunu, bu nedenle vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

SİİRT'TE 3 METRE KAR

Muş'ta hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceye kadar düşerken, Murat Nehri buz tuttu. Siirt'te köylerde kar kalınlığı 3 metreye ulaştı. TEMA Vakfı Bingöl Şubesi ve Bingöl Fotoğrafçılar ve Sinema Amatörleri Derneği üyeleri, kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için ekmek ve süt, kuşlar için de yem bıraktılar. Eskişehir'de de etkili olan dondurucu soğuk nedeniyle Porsuk Nehri buz tuttu.

ART ARDA ÖLÜM HABERLERİ...

Kayseri'de tek katlı evinin çatısında biriken karı temizlemeye çalışan Mustafa Yurttadurmaz (71), aşağıya düştü. Olay yerine gelen sağlık ekibi Mustafa Yurttadurmaz'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Karabük'te inşaat işçisi Cevdet Kaya (63), sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü. Gaziantep'te de Mehmet Arif ve Güllü Altıntaş çifti de banyoyu ısıtmak için koydukları soba kovasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü. Trabzon'da ise tek başına yaşayan İbrahim Baş (25) isimli bir kişi sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını kaybetti. Adana'da sokaklarda yaşayan Hakan Turcan (44) geceyi geçirdiği parkta donarak ölürken, İskenderun'da da Mehmet Genç (54), yalnız yaşadığı evinde donarak öldü. Samsun'da ise fırtına nedeniyle alabora olan teknedeki Resul Esmer ölürken, bir kişi de hastaneye kaldırıldı.

TEKİRDAĞ'DA EĞİTİME ARA

Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne'de kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığı 10 santimi buldu. Kar yağışı Tekirdağ ve ilçelerinde etkili oldu. Valilik eğitime bir gün ara verdi.

Sinan AYDIN - Murat YILDIRIM-Nasrettin GÜNEŞ-Ömer ŞANLI-Tarık YILMAZ-Rıdvan UYSAL-Murat KARAMAN-Ziya RAMOĞLU- Ercan BİTTİ- Abdullah YALÇIN / SABAH
BİZE ULAŞIN