Orçun öğretmenin 'çok özel' korosu

Özel bir eğitim merkezinde öğretmenlik yapan Orçun Berrakçay'ın 2 yıl önce 4 otizmli çocukla kurduğu koronun bugün 30 üyesi var. Koro 19 konser verdi

Orçun öğretmenin 'çok özel' korosu
İzmir'de özel bir eğitim kurumunda çalışan müzik öğretmeni Orçun Berrakçay tesadüfen tanıştığı otizmli çocuk sayesinde bugün sayıları 30'a ulaşan İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu'nu kurdu. 2 yıldır pek çok ilde konser verdiklerini belirten Berrakçay, "Çocuklarıma sonuna kadar güveniyorum. Onların dünyasında farklı bir boyuta ulaşıyorum" dedi. Özel bir eğitim kurumunda çalışan müzik öğretmeni Orçun Berrakçay (32) çeşitli nedenlerle engelli olan çocuklara müzik dinletisi yaparken otizmli bir öğrencinin ders bittikten sonra parçayı tekrarladığını fark etti. Orçun öğretmen o günden sonra bu hastalıkla ilgili araştırmalara başladı. 2 yıl önce Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) ile bağlantıya geçen Orçun Berrakçay burada otizmli çocuklarına bireysel olarak müzik eğitimi vermeye başladı. Ancak bireysel eğitimin bir anlam ifade etmediğini fark eden Orçun öğretmen 4 öğrenciyle bir grup kurdu. Daha sonra bu özel öğrencilerin sayısı giderek arttı. Bugün 30 kişilik korosuyla konserden konsere koşan Orçun Berrakçay "Özel eğitim merkezindeki otizmli öğrencim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Bu çocuklarımızın en büyük sorunu yalnızlık. Müzik ve koro içinde yalnızlıklarını unutuyorlar. Birbirlerinin dillerinden anlıyorlar" diye konuştu.

13 DAKİKADAN 2 SAATE

Tamamıyla gönüllülük üzerine çalıştığını belirten Berrakçay "Bu çocuklarımızı göz ardı edemeyiz. En azından normal okullarda kaynaştırma öğrencisi olarak öğretmenlerin ve bizim karşımıza çıkacaklar. Bu gerçekle yüzleşmeli ve otizmin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu unutmamalıyız" dedi. Koroyla haftada bir gün, bir buçuk saat süresince prova yaptıklarını belirten Berrakçay "İlk konserimizi 20 Şubat 2014'de verdik ve 13 dakika sürmüştü. 2014 yılı boyunca Edirne, Çanakkale, İzmir ve ilçelerinde toplam 19 konser verdik. İlk konserde 13 dakika ile başlayan performans süresi sonraki konserlerde 2 saate kadar uzadı" dedi. Sponsor bulunması durumunda yurtdışı konser projelerini gerçekleştirmek istediklerini de belirten Berrakçay "Yurtdışı konserler için projelerimiz var. Bir destek bulabilirsek çocuklarımızla Türkiye'yi yurtdışında temsil etmek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN