Çocuğu ezen şoför 'asli kusurlu' bulundu

Zeytinburnu'nda geri geri giderken ilkokul öğrencisi Tarık Üngör'ü ezerek ölümüne sebep olan servis şoförü Salih T. 'asli kusurlu' bulundu.

Çocuğu ezen şoför 'asli kusurlu' bulundu
İlkokul 3. Sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Tarık Üngör, 20 Kasım 2014 günü okul servisi tarafından Zeytinburnu'nda oturdukları sitenin önünde indirildi. Küçük çocuk evine yürüdüğü sırada arkasından geri geri gelen başka bir servisin altında kalarak feci şekilde can verdi. Zeytinburnu'nda geri geri giderken ilkokul öğrencisi Tarık Üngör'ü ezerek ölümüne sebep olan servis şoförü Salih T. hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan 6 yıl hapsi istendi. Küçük çocuğu evin önünde indirmediği gerekçesiyle servis şoförü ve hostesi hakkında da aynı suçtan dava açıldı.

"ÇOCUK YUKARIDAN DÜŞTÜ SANDIM"

Gözaltına alınan servis şoförü Salih T.(30) servis aracının asıl şoförünün rahatsızlığı nedeniyle yerine birkaç gün geçici olarak çalıştığını söyledi. Salih T. polise verdiği ifadede olayı şöyle anlattı: "20 Kasım günü 3 öğrenciyi Real İstanbul Evlerine giriş yaparak ailelerine teslim ettim. Sitenin giriş çıkışı çok dar ve ters vaziyette olduğu için manevra alanı bulunmamaktaydı. Bu yüzden 15 metre kadar geri geri çıktım. Aracı geri çıkarırken arkada hiç kimse yoktu. Aracın arkasını gösteren kamera sistemi vardı. Aynalar ve kamerayı kontrol ettiğimde aracın arkasında kimse bulunmamaktaydı. Aracın içindeki çocuklar yaramazlık yapığından aracı durdurarak hostesle çocukları uyardık. 5-6 metre daha geri gittikten sonra çocukları indirmek için durdum. O sırada aracımın 5-6 metre ilerisinde bir çocuğun yerde yattığını gördüm. Çocuğun 4. bloğun balkonundan düştüğünü zannettim. Çevreden yardım istedim. Güvenlik yardıma geldi. Polis ve ambulansı aradım. Polis geldi. Aracımın tamponu üzerinde kan izlerinin olduğunu ve çocuğu benim ezmiş olabileceğimi söylemeleri üzerine polis merkezine geldim. Çocuğa çarptığım anı minibüste bulunan çocukların bağırma sesinden dolayı duymadım ve hatırlamıyorum." Adliyeye çıkarılan Salih T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"KAPININ ÖNÜNE KADAR BIRAKMAK ZORUNDAYIZ"

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında ifade veren anne Zahide Üngür(42) verdiği ifadesinde şunları anlattı: "Yaptığımız sözleşmede servisin çocukları binanın kapısına kadar getirip bırakma zorunlulukları vardır. Ancak birkaç kez çocuğumu sitenin dışında bırakmaları nedeniyle servis şoförünü uyardım ve kendisine çocuğumu sitenin içerisine girip kapının önünden almasını ve oraya bırakmasını söyledim. Olay günü saat 16.15'te servis hostesi telefonum çaldırdı, oğlumun geldiğini anladım. Evin kapısını açtım, asansörle gelmesini bekliyordum. Uzunca bir zaman geçince merak ettim. O sırada bir komşum aradı, bir çocuğun intihar ettiğini söyledi. Binanın önüne indim. Yerde bulunan ayakkabı ve çantadan yerde yatan çocuğun oğlum olduğunu anladım. Üstü örtülüydü. Benim bakmama izin vermediler. Duyduğuma göre sitenin içerisine giren başka bir okula ait servis araca geri geri gelirken oğluma çarpmış ve ölümüne sebebiyet vermiş. Olayla ilgili hem oğluma çarpan servis şoföründen hem de defalarca uyarmamıza rağmen oğlumu binanın önüne getirmeyip sitenin dışında indiren bizim servis şoförü ve hostesinden şikayetçiyim."

ŞOFÖR ASLİ KUSURLU

Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede bilirkişi incelemesinde düzenlenen raporda Salih T.'nin olayda asli kusurlu, diğer servis şoförü Hasan F.(53) Ve Medine Ö.'nün(40) ise tali kusurlu oldukları belirtildi. Şüphelilerin üzerlerine atılı dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu taksirle ölüme sebebiyet vermek suçunu işledikleri belirtildi. Üç şüpheli hakkında taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan 6 yıl hapis istemiyle asliye ceza mahkemesine dava açıldı.

BİZE ULAŞIN