2 polise 10'ar yıl hapis

Korkmaz'ın ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan iki polise 10'ar yıl fırıncı ve iki akrabasına da 6'şar yıl 8'er ay ceza verildi. İki polis ise beraat etti

2 polise 10'ar yıl hapis
Eskişehir'de, Gezi parkı protestoları sırasında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ı döverek ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan sanıklar, dün 7'nci kez hâkim karşısına çıktı. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşması, sabah 9.30'da başladı. Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, Babası Şahap ve ağabeyi Gürkan Korkmaz hazır bulundu. Tutuklu sanık Mevlüt Saldoğan'ın video konferans ile katıldığı duruşmada, 3'ü tutuklu 7 sanıkta hazır bulundu. Önceki mütalaayı aynen tekrar ettiğini söyleyen Cumhuriyet Savcısı, sanık Yalçın Akbulut'un tutuklanması talebini de yineledi.

'BEN YEMİNİME BAĞLI KALDIM'
Tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesi'nden video konferansla son savunmasını yapan Mevlüt Saldoğan, "Katili benim teşkilatımda değil Gezi Parkı'nın arkasındaki kişilerde arayın. Ben kimseyi kasten yaralama ve öldürme kastı ile hareket etmedim. Bir polis memurunun mesleğe başladığı zaman yaptığı yemine bağlı kalarak hareket ettim" deyince salondakiler tepki gösterdi. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını öne sürdü.

2 BERAAT, 1 TAHLİYE, 1 TUTUKLAMA
Öğle saatlerinde kararını açıklayan mahkeme heyeti polis memuru Mevlüt Saldoğan'ı, "Olası kastla ölüme sebebiyet vermek" suçundan önce 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından bu ceza iyi halden 10 yıl 10 aya indirildi. Polis memuru Yalçın Akbulut'a da aynı suçtan 10 yıl ceza verip tutuklanmasına karar veren mahkeme, fırıncı İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'i de yine aynı suçtan 8'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra bu cezalar da iyi halden 6'şar yıl 8'er aya indirildi. Sanık Ebubekir Harlar'a ise 8 yıl ceza veren ve bu cezayı indirim maddeleriyle 4 yıla düşüren mahkeme, Harlar'ı da tahliye etti. Diğer polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in de delil yetersizliğinden beraatına karar verildi. Kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunda sloganlarla birlikte tepkilerde yükselmeye başladı.

ANNEDEN TEPKİ : İÇİM YANIYOR
Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz "19 yaşındaki gencin hayatı bu kadar ucuz olmamalı" diye bağırdı. Salondan avukatlarıyla birlikte çıkan Korkmaz ailesi adliye önünde basın açıklaması yaparak karara tepki gösterdi. Ali İhsan'ın annesi, "19 yaşındaki bir çocuğu öldürene 10 yıl hapis veriyorlar. Bu ceza bu kadar az olmamalıydı, içim yanıyor" diye konuş

KARARIN ARDINDAN OLAY ÇIKTI
Kararın ardından duruşma salonunda başlayan gerginlik adliye önüne de sıçradı. Duruşmayı izlemeye gelen kalabalık arasından açıklama yapar bir kişinin "Artık adaleti biz sağlayacağız" demesinin ardından göstericiler barikatları yıkarak polise saldırdı. Polis, göstericilere sis bombası ve biber gazıyla müdahale etti. Olay sırasında çok sayıda gösterici ve polis memuru biber gazından etkilendi.
BİZE ULAŞIN