Hava durumu nasıl olacak

Meteorolojiden alınan son verilere göre bölgelerimizde hava durumu tahminleri

Hava durumu nasıl olacak

Meteorolojiden gelen son hava durumu raporlarına göre yurdun büyük bir kesimi sağanak yağışın etkisi altında kalacak. İstanbul, Ankara ve İzmir'de bugün hava durumu nasıl olacak? Meteorolojiden son hava ölçümleri ve ayrıntılar haberimizde..

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı, Güney ve Kıyı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Konya, Karaman, Niğde, Mardin, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak yağış, Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; gece Muğla ve İzmir ile Çanakkale'nin güneyinde kuvvetli (21-50 mm) olması tahmin ediliyor. Rüzgar; İç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara'da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI :Kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı, doğu bölgelerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara'da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Gece Muğla ve İzmir ile Çanakkale'nin güneyinde kuvvetli (21-50 mm) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı(Sel, Su baskını, Heyelan, Ulaşımda aksamalar, Yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın öğle saatlerinden sonra iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara'da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Kar erimeleri, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Gece ve Sabah saatlerinde İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olmak üzere iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesi beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin batısının yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde Çanakkale'nin güneyinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgarın bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına (40-70 km/saat), öğle saatlerinden sonra tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile gece saatlerinde güney kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde Muğla ve İzmir çevrelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgarın bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına (40-80 km/saat), öğle saatlerinden sonra kuzeyinde tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra bölgenin batısında güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, Konya, Karaman, Niğde çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde kuzeydoğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz'de güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, Erzincan, Tunceli, Malatya, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile Mardin çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN