Çamlıca Camisi'nin yüzde 90'ı bitti

Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 90'a yakını tamamlandı. Son olarak 1 numaralı minarenin 14 tonluk külahı da yerleştirildi. Cami 2016'da Kadir Gecesi açılacak

Çamlıca Camisi'nin yüzde 90'ı bitti
Fikir projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olan ve 268 rakımlı Çamlıca Tepesi'nde inşası devam eden Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı. İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, temeli 6 Ağustos 2013'te atılan 37 bin 500 cemaat kapasiteli Çamlıca Camisi'nde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. İnşaatta yaklaşık 550 kişilik bir ekibin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını söyleyen Külünk camiyi, cuma günü ve Kadir Gecesi'ne denk gelen 1 Temmuz 2016'da açmayı hedeflediklerini belirtti.

KUBBEYE BAYRAĞI DİKECEĞİZ
Külünk, "Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Caminin kaba inşaatının yaklaşık yüzde 90'ını tamamlamış bulunuyoruz. Bunun yanında da atölyelerde, ince inşaatla alakalı ahşap, mermer, seramik, çini, kapı, pencere, alçı gibi ürünlerin üretimleri devam ediyor" dedi. Bir numaralı minarenin ilk külahının da yerleştirildiğine değinen Külünk, şöyle devam etti: "Kubbelerin inşaatına yaklaşmaktayız. Zaten onlar da işin son adımı olacak. Birkaç ay içinde kubbeye bayrağ��mızı asacağız inşallah. Bugün de bir numaralı minaremizin külahını yerine koyduk. Minarelerdeki külahlar 14 ton civarında ağırlığı olan, 3 parçadan oluşuyor. Daha önce 2 parçasını yerine koymuştuk. Son parçasını da koyduk" dedi.

ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR
Külünk, cami inşaatını yurtiçi ve dışından çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini belirterek "Almanya, Suudi Arabistan, Amerika ve Belçika'dan gruplar halinde ziyaretçiler geldi" dedi. Külünk ayrıca, cami inşaatında iş güvenliğini üst düzeyde tuttuklarını belirterek, "8 iş güvenliği uzmanımız var. Ayrıca, inşaat alanında 24 saat ambulans duruyor. Gündüzleri de bir doktor sürekli burada hazır bekliyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN