Mülteci yağıyor

Türk karasularında bir gün içinde 587 mülteci yakalandı. Mersin'de 150, Çanakkale'de 84, Kırklareli'nde 38, Bodrum'da 150, Antalya'da 165 kaçak göçmen jandarmaya teslim edildi

Mülteci yağıyor
Mersin'de dün sabah, Silifke ilçesi açıklarında devriye gezen Taşucu Sahil Güvenlik Komutanlığı Ekipleri, Dana Adası yakınlarında gördüğü 17 metrelik Atılgan 1 adlı balıkçı teknesinden şüphelendi. Tekneyi durdurarak arama yapan ekipler, içinde 15'i çocuk 150 Suriyeli mülteci olduğunu gördü. İtalya'ya gitmek için kişi başı 5 bin dolar ödedikleri ve gece yarısı Yeşilovacık sahilinden tekneye bindirildikleri belirlenen mülteciler, Sahil Güvenlik Komutanlığı Ekipleri tarafından Taşucu Jandarma Komutanlığı'na teslim edildi. Mülteciler, buradaki işlemlerinin ardından ise Mersin Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi. Çanakkale'de önceki gece Ayvacık ilçesi açıklarında devriye gezen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Müsellim Boğazı bölgesinde, 3 lastik botla Yunanistan'ın Midilli adasına geçmeye çalışan mültecileri gördü.

3 LASTİK BOTTA 84 KİŞİ

Durdurulan botlardaki aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 84 mülteci, Sahil Güvenlik botuna alınarak Küçükkuyu'da karaya çıkarıldı. Mülteciler işlemlerinin ardından, sınır dışı edilmek üzere Ayvacık Yabancılar Şube Merkezi'ne teslim edildi. Yine Midilli adasına gitmeye çalışan Afgan kadın Guljan Hassani, Ezine'de bindirildikleri araçta fenalaştı. Ailesiyle birlikte araçtan indirilen kadın, yol kenarında öldü. Polis, insan tacirlerinin bulunması için çalışma başlattı. Kırklareli Dereköy'de devriye gezen jandarma ekipleri İstanbul plakalı bir minibüsü durdurdu. Bu sırada minibüs sürücü araçtan inip kaçtı. Araçtaki 4'ü kadın 25 Suriyeli mülteci yakalandı. Kofçaz ilçesinde de bir kamyoneti durduran jandarma, kasada saklanan 13 Suriyeli mülteciyi yakaladı. Mültecilerin Bulgaristan'a geçmek istediği öğrenildi. Bodrum açıklarında devriye gezen sahil güvenlik ekipleri üç botla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan 150 göçmeni yakaladı. Rahatsızlanan göçmen bir çocuk hastaneye kaldırıldı. Antalya Kumluca'da özel bir yatta 3, batmak üzere olan bir sürat teknesinde ise 162 kaçak göçmen yakalandı.
BİZE ULAŞIN