Asma yaprağı yolunda katliam

Manisa'da günlük 40 lira kazanmak için asma yaprağı toplamaya giden köylüleri kasasında taşıyan kamyonete, sürücüsü uyuyan tanker çarptı. Aynı köyden 13'ü kadın, biri çocuk 15 kişi öldü. Manisa Valisi Bektaş, "Bu acının izahı yok" dedi

Asma yaprağı yolunda katliam
Manisa'nın Gölmarmara ilçesine bağlı Çökelek köyünde yaşayan kadınlar, her yıl belirli dönemlerde, üzüm bağlarına asma yaprağı toplamaya gidiyordu. Topladıkları yaprakları kilosu 1.5 liradan satarak günde ortalama 40-50 lira kazanan kadınlar, bu yıl da yaklaşan bayram öncesi masraflarını çıkarmak için yine yaprak toplamaya başladı. Köylülerden 2 çocuk babası Seydi Aydın (52), dün sabah sahurdan sonra köyün kadınlarını yaprak toplamaya götürmek için kamyonetinin kasasına doldurdu. Araçta eşi Ayşe Aydın (47), kayınvalidesi Kezban Uysal (67), henüz 6 ay önce oğluyla evlendirdiği 3 aylık hamile olan gelini Nesrin Aydın (28), gelininin annesi Azize Kars (52) vardı. Fadime Orhan (48) Muğla'da üniversite okuyan oğluna destek çıkmak için yaprak topluyordu. İki çocuk annesi Durdane Kaya'da (40) birkaç gündür yaprak toplamaya gidiyordu. Bu kez yanına, bayramlık kıyafet almak isteyen oğlu Burak Kaya'yı da (15) almıştı. Aralarında eşleri kuzen olan Zeynep Uysal (32) ve Ümmühan Uysal (30) kardeşlerin de bulunduğu 13'ü kadın 15 kişi, kamyonetle yola çıktı. Kamyonet hiçbir denetime yakalanmadan Hacıveliler mevkiine geldi... Aynı saatlerde Balıkesir'deki bir fabrikada çalışan Ercan İşeli, köylerden tankerle süt toplamaya gelmiş, kestirme olduğu için de bu yolu kullanmıştı.

SÜRÜCÜSÜ UYUYAN TIR

Ancak uykusuz direksiyon başına geçen İşeli, Hacıveliler mahallesi girişinde uyuya kaldı. Şerit ihlali yapan tanker karşı yönden gelen Seydi Aydın'ın kullandığı kamyonete çarptı. Tankerin altında kalan ve 50 metre sürüklenen kamyonet hurdaya döndü. Sürücü Seydi Aydın, eşi Ayşe Aydın, kayınvalidesi Kezban Uysal, gelini Nesrin Aydın ve annesi Azize Kars, Durdane ve oğlu Burak Kaya, 4 çocuk annesi Zeynep Uysal, 2 çocuk annesi Ümmühan Uysal, Fadime Orhan, 2 çocuk annesi Ümmühan Demirkol (38), Ayşe Yaşar (40), , Zeynep Zengin (35), Yıldız Öztürk (41) ve Zekiye Çetin (54) olay yerinde öldü. Kaburgaları kırılan Gülderen Kılınç (55) ise şans eseri yaralı kurtuldu. Kazayı hafif sıyrıklarla atlatan tanker sürücüsü İşeri, olay yerinden kaçtı. Bir süre sonra teslim olan şoför mahkemece tutuklandı.

KESTİRME ÖLÜM YOLU
Karayolu yetkilileri, 12 metre genişliğinde, iki şeritli, görüş açısı olan yolun, Ankaraİzmir ve İstanbulİzmir karayollarını kestirmeden bağladığı için özellikle tercih edildiğini söyledi. Kazayla ilgili gözyaşı dökerek bilgi veren Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz "Bu yol ölüm yolu. Bir yıl içinde 10-15 kaza oldu ve 20'nin üzerde kayıp var. Günde 10 bin araç kullanıyor. Yolun genişletilmesi projesi ise yıllardır devam ediyor. Bu yolun bir an önce bitirilmesi gerekiyordu. Doğudan gelen birçok işçi kamyonlarla taşınıyor. 10 yıl önce çok daha ölüm oluyordu. Devlet el koydu ve işçiler otobüslerle taşındı. Ancak ilçe içinde belde içinde bu işçiler traktörler ve kamyonetlerle taşınıyor" dedi.

'BABASIYLA AYNI YERDE ÖLDÜ'
Üzüm ve mısır üretimiyle geçinen 150 haneli 750 nüfuslu Çökelek köyü yangın yerine döndü. Köyde her sokakta ağıt yakılıyor, gözyaşı dökülüyor. Ölenlerden Yıldız Öztürk'ün babasının da aynı yolda trafik kazasında öldüğü öğrenildi. Öztürk'ün kalp hastası eşi Mustafa Öztürk "Sabah giderken 'Ben gidiyorum Mustafa, çocuklara iyi bak' oldu" dedi. Annesi Kezban Uysal (63), kız kardeşi Ayşe Yaşar (61), kocasının kardeşi Seydi Aydın ve Nesrin Aydın'ı yitiren Muazzez Aydın, "Biz nasıl dayanacağız" dedi. Seydi Aydın'ın kamyoneti 1.5 yıl önce kayınvalidesi Kezban Uysal'ın çektiği krediyle aldığı, oğlunu evlendirmek için de kredi çektiği belirtildi. Ailenin krediyi ödemek için fazladan çalıştığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN