Alev topundan çıkan Mecit'e ikinci hayat

Alev topundan çıkan Mecit'e ikinci hayat

Konya Seydişehir'de 3 yıl önce alevler içinde kalan minibüsten son anda çıkarılan 7 yaşındaki Mecit, annesinin karaciğeriyle hayata tutunmayı başardı

Konya'da, trafiğe kapalı yolda kanal için kazılan çukura uçarak alevler içinde kalan minibüsten mucize eseri kurtulan ve yıllardır yaşam mücadelesi veren 7 yaşındaki Mecit Kaya, karaciğer nakliyle yaşama sarıldı. Mecit'e önce babası karaciğerini verdi. Olmadı. Bu kez annesinden karaciğer nakli yapıldı.

BİR AY YOĞUN BAKIMDA KALDI
Mecit, kaza sonrası ölümle burun buruna bir yaşam sürüyor. Kaza, Konya Seydişehir'de üç yıl önce meydana geldi. Mecit'in akrabalarının düğününe gitmek için annesi ve kız kardeşleriyle bindiği minibüs, Konya-Seydişehir Karayolu'nun 70'inci kilometresinde yapım çalışması nedeniyle kapalı olan yola girince 5 metrelik çukura uçtu. Yere çakılan minibüs alev alev yanmaya başladı. 6 kişinin yanarak öldüğü kazada minibüs şoförü, Mecit'i alev topuna dönen minibüsten son anda çıkardı. Beyin kanaması geçiren ve vücudunun büyük bölümünde yanıklar oluşan Mecit, bir ay yoğun bakımda kaldı.

ART ARDA 6 AMELİYAT GEÇİRDİ
İç yaralanmaya bağlı olarak safra yolu ve damarların karaciğere bağlantı yollarının hasar gördüğü belirlenen Mecit, iki kez ameliyat edildi. Ancak sonuç alınamadı. Mecit'te önce siroz, ardından da karaciğer yetmezliği başladı. Karaciğere giden damarlara stent takılan ve 6 operasyon geçiren Mecit'e son çare karaciğer nakli yapılmasına karar verildi. Tedaviye alınan Mecit'e hem annesi hem de babasının karaciğeri uydu. Önce baba Ramazan Kaya oğluna karaciğerini verdi. Vücut kabul etmeyince anne Sırma Kaya'nın karaciğeri nakledildi. Başarılı geçen operasyon, Mecit'i ikinci kez hayata bağladı.

VÜCUDU KABUL ETTİ, HIZLA İYİLEŞİYOR
Anne Sırma Kaya: Mecit'in yaralandığı kazada ben ve iki kızım da vardı. Bir kızım öldü. Diğer kızımın omurgası kırıldı. Oğlumu minibüs şoförü alevlerin arasından son anda çıkardı. Hayatımızı kabusa çeviren o kazadan sonra oğlumu hayatta tutabilmek için mücadele ediyoruz. O canımdan bir parça.
Baba Ramazan Kaya: Oğlumun yaşaması için nakil gerekiyordu. Bir an bile tereddüt etmedik. Yıllardır her an bir şey olacak korkusuyla diken üstünde bir hayat yaşıyoruz. Oğlumu okula yazdırdık ancak gidemedi. Onun yaşıtları gibi koşup oynadığını görmeyi çok istiyoruz.
Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı: Mecit'i hayatta tutmamızın tek yolu vardı, o da karaciğer nakliydi. Babasının tüm dokuları uygundu. Nakil yaptık ancak ertesi gün Mecit'in vücudu kabul etmedi. Hemen tüm dokuları uygun olan annesinin karaciğerini naklettik. Annesinin karaciğerini Mecit'in vücudu kabul etti. Şimdi büyük bir hızla iyiye gidiyor.
BİZE ULAŞIN