Türkiye’nin en çılgın doktoru

Kalp cerrahı Mehmet Susam "yarasa adam" kıyafetiyle 800 metredeki helikopterden atlayıp, Boğaziçi Köprüsü'nün altından geçerek denize paraşütsüz inecek

Türkiye’nin en çılgın doktoru
Mehmet Susam... 41 yaşında, o bir kalp cerrahı. Haftanın beş günü ameliyatlara girip nöbetler dâhil ayda 400 saat çalışıyor. Hastanın göğsünü açmak, kalbine ulaşmak, kol ve bacaktan by-pass için gereken damarları açmak onun işi. Ancak, bugüne dek binlerce hastanın hayatını kurtaran Susam'ın yaptıkları bunlarla sınırlı değil. Tabir yerindeyse o tam bir "çılgın doktor." Biyomedikal mühendisliğinin yanı sıra madalyalı kürekçi, lisanslı paraşütçü, snowboard'cu, müzisyen, dalgıç ve motosiklet yarışçısı. Çılgın doktorun son tutkusu ise Wingsuit Flying yani "yarasa adam" sporu. Atlayıcıların, özel tasarım rüzgâr elbisesi (wingsuit) sayesinde, kollarını ve bacaklarını kuş gibi kullanıp yüzlerce metrelik dik yamaçlardan kendilerini boşluğa bıraktığı, sonrasında paraşüt açıp indiği çılgın bir meydan okuma. Wingsuit eğitimini Moskova'da alan çılgın doktor Mehmet Susam, bu ay sonunda Türk ve dünya havacılık tarihine adını yazdıracak bir atlayışa hazırlanıyor. Helikopterle 800 metre yüksekten Wingsuit'le atlayacak olan doktor Susam, Boğaziçi Köprüsü'nün altından geçip paraşütsüz olarak Ortaköy açıklarında denize inmeye çalışacak. Çılgın atlayış nedeniyle Boğaz da iki saat süreyle trafiğe kapatılacak.

'KORKUSUZ MEHMET'
SABAH'a konuşan sıra dışı doktor Susam, okumayı 5 yaşında kendi kendine öğrendiğini, 11 yaşındayken ilgi duymaya başladığı doğa sporlarında ise çok sayıda madalya sahibi olduğunu anlattı. "Çocukluğumdan beri uçurumun kenarından atlamayı ve uçmayı hayal ederdim" diyen Susam, memleketi Yozgat'ta dağların eteklerinde kartallara, atmacalara bakıp hayal kurduğunu, yedinci yaş günümde hediye edilen beş saka kuşunun ise bu tutkuyu iyice ateşlediğini söyledi. Susam, "Hayalimi, THK'nın Efes'teki merkezinde aldığım paraşüt ve Moskova'da aldığım wingsuit eğitimleri ile gerçekleştirdim. Üç bine yakın yamaç paraşütü uçuşu yaptım. Tek seferde 110 km'ye kadar uçtum. Şimdi bir hedefim var. Uzaydan atlayan 'korkusuz Felix' lakaplı Felix Baumgartner gibi tarihe geçmek. Ben de korkusuz Mehmet'im. Havacılık tarihine geçecek bir ilke imza atacağım. 800 metre yükseklikten, wingsuit ile paraşütsüz atladığımda yaklaşık 240 kilometre hızlı olacağım. Suya yaklaşırken bu hız 200 km'ye düşecek. İniş hızım ise 70 km olacak" dedi.

İDOLÜ HEZARFEN...
Adrenalin tutkusunun mesleğine de artılar kattığını belirten Susam, "İnsanın dayanma gücünün çok üstünde stres yaşıyoruz. Strese dayanamayan kalp cerrahları kendilerine, çevrelerine hayatı zindan ediyor. Bunu aşmanın birinci yolu cerrahın kendine hobi edinmesi. Ekibimizde herkesin bir hobisi var ve bu sayede huzurla çalışıyoruz. Ayrıca, tüm doğa sporlarında gerekli olan yüksek süratli refleksler, mesleğime katkı sağlıyor. Ameliyatlarda beklenmedik olaylara müdahale etmek, kriz anlarında süratli karar vermek kolaylaşıyor" diye konuştu. Susam, ameliyat sonrası bazen odada yere yatıp kuş gibi uçma egzersizleri yaptığını, en büyük zevkinin kolları ve bacaklarını kanat gibi kullanarak gökyüzünde süzülmek, örnek aldığı kişinin ise Hezarfen Ahmet Çelebi olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN