Özgecan'ın katillerine ağır müebbet istendi

Özgecan cinayeti davasında mütalaa veren savcı, 3 sanığa canavarca hislerle adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet istedi. Savcı, cezaların üst sınırdan verilip indirim uygulanmamasını talep etti

Özgecan'ın katillerine ağır müebbet istendi
Mersin Tarsus'ta 11 Şubat 2015'te minibüs şoförü tarafından öldürülüp cesedi yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın (20) katillerinin yargılandığı davanın 2'nci duruşması Tarsus 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

GÖRÜNTÜLÜ KATILDILAR

Duruşmaya, sanıklar bulundukları cezaevlerinden "Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi" (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Minibüs şoförü Suphi Altındöken'in zayıfladığı, diğer sanıkların ifade verdiği anlarda çok rahat davrandığı ve sakin bir şekilde sürekli saçlarıyla oynayıp düzelttiği görüldü. Duruşmada, Suphi Altındöken'in ilk duruşmada arkadaşı Fatih Gökçe'yle ilgili "tecavüz etti" iması nedeniyle Gökçe için açılan kamu davası da bu dava ile birleştirildi.

MANTIKLI İNSANLARIZ!

Suphi Altındöken ise Gökçe'nin cinayetten önce minibüse bindiğini belirterek, "Böyle bir şeyi neden iftira atayım? Ne gördüysem onu söyledim" diye konuştu. Suphi Altındöken ayrıca "Hepimiz mantıklı insanlarız. Ben evliyim, 5 dakika için neden hayatımı mahvedeyim" dedi. Müşteki avukatları ise sanıkların utançlarını yaşamaları için bir sonraki duruşmada salona gerilmesi talebinde bulundu. Ardından mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı, Suphi Altındöken'in "Canavarca hislerle adam öldürme", "nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve alı koyma", arkadaşı Fatih Gökçe'nin "Canavarca hislerle adam öldürme ve nitelikli cinsel saldırı", baba Necmettin Altındöken'in ise sadece "Canavarca hislerle adam öldürmek"ten ağırlaştırılmış müebbet hapislerini istedi. Savcı ayrıca, cezaların da üst sınırdan verilmesini ve indirim uygulanmamasını talep etti. Gelecek duruşmada sanıkların salona getirilmesi talebini kabul eden mahkeme, davayı 3 Aralık'a erteledi.

KADINLAR ADLİYEDE BULUŞTU
Duruşma nedeniyle Tarsus Adliyesi'nin önünde başta Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) başta olmak üzere çok sayıda kadın kuruluşunun yöneticileri ve üyeleri pankart açıp slogan attı. Farklı kadın cinayetlerinde yakınlarını kaybetmiş aileler de adliye önünde ellerinde fotoğraf ve pankartlarla bekledi. Açıklama yapan kadın kuruluşları temsilcileri, ağırlaştırılmış hapis cezası talebi ile cezaların üst sınırdan verilip indirim yapılmamasının istenmesinin önemli olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN