Hamilelikte sağlıksız gıda bebek için kanser riski

Hollanda'da yapılan araştırmada, hamileyken kanserojen hazır gıdalar tüketip sağlıksız beslenen annelerin bebeklerinin kansere yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı

Hamilelikte sağlıksız gıda bebek için kanser riski
Hollandalı bilim insanları, hamilelik süresince sağlıksız beslenen anneleri uyardı. Maastricht Üniversitesi uzmanlarının araştırmalarına göre, hamileyken sık sık kanserojen maddeler içeren hazır gıdalar tüketip sağlıksız beslenen annelerin dünyaya getirdiği bebeklerin kansere yakalanma riski diğerlerine göre daha fazla.

PLASENTAYI ZAYIFLATIYOR

Araştırmayı yürüten 25 farklı üniversiteden oluşan ekibin başındaki uzman doktor Jos Kleinjans, anne karnındaki bebeğin koruyucu duvarı olan plasentanın kanserojen maddelere karşı zayıf kaldığını kaydetti. Bebeklerin anne karnındayken maruz kalmış olabileceği kanserojen maddeleri tespit edebilmek için uzmanlar, bin 151 yenidoğanın kordon bağından alınan kan örneklerini inceledi. İncelemelerde, diyoksin, PCB, Akrilamid, Polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) gibi kanserojen maddelere rastlandığı, yani bu maddelerin plasenta üzerinden bebeğe ulaşabildiği tespit edildi. Böylelikle, annenin tükettiği gıdalar aracılığıyla bebeğin kanserojen maddelere maruz kalabileceği sonucuna ulaşıldı.

'PARANOYAYA GEREK YOK'
Uzmanlar hamilelik süresince sağlıksız beslenen anneler aracılığıyla bebeklerin maruz kaldığı kanserojen maddelerin ne gibi sonuçlar doğurabileceği sorusuna da yanıt aradı. Buna göre, kordon bağındaki kan moleküllerindeki değişikliğin tümörün oluşmasında rol oynayabileceği kaydedildi. Sonucun paranoyaya sebep olmadan, ortak bir duyarlılığı meydana getirmesi gerektiğini vurgulayan bilim insanı Kleinjans, "Araştırmada sadece belirli kanserojen maddeler üzerinden hareket ettik. Başka hangi maddelerin bu etkiyi gösterdiğini öğrenmek için daha fazla incelemelere ihtiyaç var. Annelerin tüm kanserojen maddelerden kaçınması imkânsız. Ancak evde pişirilen sağlıklı yemeklerle risk en azaltılabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN