Kurban Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

2015 yılında Kurban Bayramı, 24 Eylül Perşembe günü başlayacak ve bugünü takip eden 25-26-27 Eylül günlerinde kutlanacak.23 Eylül Kurban Bayramı arifesindeki yarım gün tatil ile birlikte 4,5 günlük bir tatil yapılacak. Kurban Bayramı tatilinde bir yerlere gidecek olanlar havanın nasıl olacağını merak ediyor. Bayramda hava nasıl olacak haberimizde.

Kurban Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?
Meteorojiden verilen bilgiler uzun vadeli hava tahminlerinin tam olarak tutmadığı yönünde: Aylık tahmin modeli büyük ölçek(Hava kütleleri, Cepheler, Orta Enlem Basınç Sistemleri) hava olaylarını tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olaylar temsil edilemeyebilir.

Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve haftada iki kez güncellenir.

Yurdumuzun Kuzeybatı kesimleri yağışlı havanın etkisine giriyor. Hava sıcaklıkları azalarak mevsim normallerine düşüyor. Genel olarak bildirilen hava tahminini Kurban Bayramı haftasına girmeden haberimizde güncelleyeceğiz. Kurban Bayramı'nda havanın nasıl olacağıyla ilgili güncellemeleri öğrenmek için haberimizi takip etmeye devam edin.


Hafta sonunda en yüksek hava sıcaklıkları yurt genelinde mevsim normallerinin yaklaşık 4 ila 10 derece üzerinde kaydedilmiştir. Pazar günü, Marmara bölgesindeki illerimizden Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir ve Bursa'da 38 ila 40 derece arasındaki sıcaklık değerleri ile son 80 yılın Eylül ayı sıcaklık rekorları kırılmıştır. İstanbul'un ilçelerinde de en yüksek sıcaklık 31 ila 38 derece arasında farklılık göstermiş olup, Kartal, Maltepe, Kadıköy gibi bazı ilçelerde Eylül ayı için en yüksek sıcaklık değerleri ölçülmüştür.

Sıcak havanın ardından yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinin bu akşamdan itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yarın (08.09.2015 Salı günü) Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatısının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Yağışların Sinop ile Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olacağı bekleniyor.

Yağışlı sistemin 09.09.2015 Çarşamba günü de Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyıları, Kastamonu, Sinop ve Çankırı çevreleri ile Ankara'nın kuzeyinde etkili olduktan sonra, Perşembe günü yurdumuzu terk edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının bugün Marmara'da, yarın kuzeybatı kesimlerde, Çarşamba günü ise iç bölgelerde azalacağı ancak Perşembe günü batı bölgelerden başlayarak tekrar artacağı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN