Dokunma hissi veren protez el

ABD'deki araştırmada beyinle doğrudan bağlantılı robot el, felçli bir erkek hasta üzerinde başarıyla denendi ve hastanın dokunma duyusunu hissetmesi sağlandı

Dokunma hissi veren protez el
  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 16.09.2015 ABONE OL
ABD'de, John Hopkins Üniversitesi'ndeki Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda yapılan çalışma, ordunun fonladığı ileri protez uzuv araştırmasının bir parçası. 28 yaşındaki erkek hasta omuriliği yaralanması nedeniyle 10 yıldan uzun süredir felçliydi. Protez robot eldeki elektrotlar beynin duyusal ve motor kortekslerine yerleştirildi. Böylece hasta düşünerek kolu hareket ettirebildi ve tek tek parmaklarına dokunulduğunu hissetti.

GÖZLER BAĞLIYKEN BİLE

Hasta gözleri bağlıyken de hangi parmağına dokunulduğunu tam isabetle bildi. Araştırma ekibinden Justin Sanchez, "Bir ara bir değil iki parmağına dokunup ona söylememeye karar verdik. Sonra 'Bana numara mı yapıyorsunuz?' dediğinde artık robot elle hissettiği duyunun doğala yakın olduğunu biliyorduk" dedi. Sanchez ayrıca "Düşünceyle yönetilen protezler büyük bir gelecek vaat ediyor. Mekanik elden beyne doğrudan bağlantı kurulması, doğala yakın hareketlerin biyoteknolojiyle kusursuz bir şekilde yeniden oluşturulabileceğini gösteriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU