Asla dönmeyiz

Edirne'de toplanan 2 bin kadar göçmen, "Ölürüz de dönmeyiz" diyor. Edirne Valisi ise en fazla 3 gün izin verileceğinin altını çizdi. İstanbul Otogarı'nda da 2 bin 500 kadar mülteci Edirne'ye gitmek için bekliyor

Asla dönmeyiz
Almanya'nın 400 bin sığınmacı kabul edeceği söylentileri üzerine, sosyal medyada "sınırı yüzerek değil yürüyerek geçelim" sloganıyla örgütlenip Edirne'ye akın eden Suriyeli mülteciler kriz yarattı. Edirne Valiliği, sayıları 2 bine yaklaşan mültecileri 3 gün içinde geldikleri şehirlere ve kamplara yollayacaklarını açıklarken, geceyi battaniyelere sarınıp geçiren mülteciler ise "Ölürüz de geri dönmeyiz" diyor. Edirne'ye gitmek için Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nda toplanan 3 bine yakın sığınmacıdan 500'ü ise polisin uzun süren ikna çabaları sonucu geri döndü.

YİYECEK , İÇECEK VE BATTANİYE YARDIMI

Edirne Otogarı, TEM Edirne gişeleri ve Edirne merkezde bekleyen Suriyeli mültecilerin sayısı bin 700'ü aştı. Geçişlerine izin verilmeyen mültecilere, AFAD, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi tarafından Yiyecek, içecek ve battaniye yardımı yapıldı.
Avrupa'da yaşamak istediklerini, kesinlikle geri dönmeyeceklerini belirten sığınmacılardan Ahmet Latif, "Biz burada ölürüz ama geriye dönmeyiz" derken, 2 küçük bebeğiyle umut yolculuğuna düşen Yusuf Hatip de "Gündüz sıcak gece soğuk geçiyor. Çocuklarımızın hasta olmasından korkuyoruz. Ama tüm zorluklara rağmen kesinlikle Suriye'ye dönmeyeceğiz" dedi. 800 sığınmacı da açlık grevine başladıklarını açıkladı.
Bu arada Yunan makamlarının da Edirne'de bekleyen sığınmacıların hududu geçme ihtimaline karşı sınırın karşı tarafında tedbir aldığı belirtiliyor.

OTOGAR CAMİSİNDE GECELEDİLER

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise sığınmacıları 3 gün içinde geldikleri kentlere ve kamplara geri yollayacaklarını açıkladı. Sığınmacılardan yaklaşık 7 bininin geri yollandığını hatırlatan Şahin, "En fazla kalacakları 3 gündür. Yarın ve yarından sonra burayı terk etmek zorundalar" dedi. Sığınmacılardan 60'ı daha sonra kendi talepleri üzerine İstanbul'a gönderildi.
Edirne'ye gitmek için İstanbul Otogarı'nda toplanan binlerce sığınmacının bekleyişi de sürüyor. Otogarda 3 gündür bekleyen ve geceyi Otogar Camisi avlusunda geçiren sığınmacılardan 500'ünü polis ikna çabaları sonucu geri gönderdi.

BAŞBAKAN'DAN GÖÇMEN ZİRVESİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, sığınmacılarla ilgili yaşanan sorunların ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. Resmi Konut'ta dün gerçekleştirilen toplantıda Davutoğlu yollarda ve farklı yerlerde beklemekte olan göçmenlerin ihtiyaçlarının karşılanması ve kamu düzeninin temini için talimat verdi.

BUGÜN NELER OLDU