Sınırda gergin bekleyiş

Almanya'ya gitmek için Edirne'ye akın eden bin 500 mülteciye, valiliğin verdiği 3 günlük sürede sona yaklaşılırken, mültecilerin bugün yürüyüşe geçme kararı aldığı belirtiliyor

Sınırda gergin bekleyiş
Sosyal medyada yayılan "Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği" söylentisi üzerine, Avrupa'ya gitmek üzere hafta başından itibaren Edirne'ye gelen bin 500'ü aşkın sığınmacı, İlhan Koman Parkı, otogar ve otoban yakınındaki bekleyişlerini sürdürüyor.

ROTA DEĞİŞTİRDİLER

Edirne Valiliği'nin geri dönmeyi kabul etmeyen Suriyeliler için verdiği 3 günlük süre işlerken, kent de gerilmeye başladı. 3 noktada konuşlanan Suriyelilerden sadece 200'ü, ikna olarak İstanbul'a geri döndü. Ancak kalan kalabalık, başlattıkları açlık grevi ile birlikte bekleyişlerine devam etti.
Sığınmacılar, kaldıkları TEM otoyolundaki ağaçlık alana getirilen seyyar tuvaletlerin kurulmasına engel oldu. Edirne Belediyesi iki seyyar tuvaleti de kampın yakınına kurdu. Ancak bunları kullanmaktan kaçınan sığınmacılar, bir an önce Avrupa'ya geçmek istediklerini söyledi. Öfkeli kalabalığın, bugün yürüyüşe geçmeyi kararlaştırdığı iddiası da ortaya atıldı. Güvenlik güçleri bu nedenle bölgedeki önlemlerini artırdı.
Yunanistan'ın ise 4. Kolordu Komutanlığı'na bağlı birliklerinden bir bölümünü sığınmacıların olası geçişlerinene karşı Meriç Nehri kıyısındaki Sofulu ilçesi yakınlarında konuşlandırdığı öğrenildi.
Bu arada İstanbul'dan Edirne'ye otobüsle gitmeleri yasaklanan sığınmacıların rotayı değiştirdiği öğrenildi. Tekirdağ, Lüleburgaz, Babaeski, Malkara ve Keşan otobüsleriyle Trakya'ya gelen sığınmacıların, buradan Edirne'ye ulaşmanın yollarını aradığı ifade edildi. Edirne'deki Suriyelilerin aralarından seçecekleri bir heyetin de Ankara'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşeceği ileri sürüldü.

İSTANBUL'DA BEKLEYİŞ
Sığınmacıların Bayrampaşa'da bulunan Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyişi ise sürüyor. Kalabalığa her geçen gün yenileri ekleniyor. Sabah 150 sığınmacı daha otogara geldi. Polisin otogar ve çevresinde aldığı geniş güvenlik önlemi devam ediyor.

YİNE BİR ÇOCUK BOĞULDU

İzmir'in Çeşme ilçesinde de, yasadışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan Suriyeli sığınmacıları taşıyan bot battı. Sahil Güvenlik ekipleri, 8'i çocuk 14 sığınmacıyı son anda kurtardı. Kaybolan 4 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedi, Altınkoy sahilinde bulundu.

480 KAÇAK YAKALANDI
Çanakale'nin Ayvacık ilçesi sahillerinde, Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı operasyonlarda, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen 423 kaçak göçmen yakalandı. 9 ayrı operasyonda yakalanan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye, İran, Irak, Eritre, Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenler Küçükkuyu Limanı'na getirildi. Mersin'de de göçmen kaçakçılığı yapan ve Sahil Güvenlik ekiplerinin "dur" ihtarına uymayarak kaçan sürat teknesi karaya vurdu. Teknedeki 23'ü çocuk 57 kaçak ekipler tarafından son anda kurtarıldı. Yaşanan kovalamaca termal kameralar tarafından kaydedildi.

BULGARİSTAN'DAN SINIRA 1000 ASKER
Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre, bu yıl Akdeniz'i geçmeyi başaran 464 bin 876 sığınmacı Avrupa ülkelerine giriş yaptı ve bunların yaklaşık 200 bini Suriyeli... Bu yıl Avrupa'ya kaçak yollardan girmek isterken Akdeniz'de boğulan sığınmacı sayısı ise 2 bin 812'ye ulaştı.
Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, ülkeye son 2 günde 6 bin 200 sığınmacının giriş yaptığını bildirdi. Sığınmacıların gruplar halinde Tovarnik'teki tren istasyonuna geldiği, buradan tren ve otobüslerle sığınmacı merkezlerine götürüldükleri bildirildi.
Bulgaristan, göçmen akınına karşı Türkiye sınırına 1000 asker yollama kararı aldı. Bulgaristan, Türkiye ile olan 260 kilometrelik sınırın yaklaşık 30 kilometresini de dikenlli tellerle kapatmıştı.
Uluslararası Af Örgütü, Macar polisinin salı günü Sırbistan sınırında mültecilere müdahalesi sırasında 4'ü çocuk en az 9 kişiyi ailelerinden ayırdığını, 7 çocuğun yaralandığını, bir çocuğun ise kör olduğunu açıkladı.

BİZE ULAŞIN