'Dünyanın nazar boncuğu' kuruyor

Konya'da görünümü nedeniyle "dünyanın nazar boncuğu" olarak bilinen Meke Gölü bataklık haline geldi; 100'e yakın kuş türü göç etti

'Dünyanın nazar boncuğu' kuruyor
Konya'nın Karapınar ilçesinde görünümü dolayısıyla "dünyanın nazar boncuğu" olarak anılan Meke Gölü'nün büyük oranda kuruduğu bildirildi. Volkanik patlamayla 5 milyon yıl önce meydana gelen kraterin zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle oluşan Meke Gölü, yakın zamana kadar büyüleyici manzarasıyla görenleri kendisine hayran bırakıyordu.

BİLİNÇSİZ TARIMSAL SULAMA

Bundan 15 yıl öncesine kadar 100'e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Meke Gölü'nde su seviyesinin düşmesiyle kuşlar göç ederken, göl de bataklık haline geldi. TEMA Vakfı Karapınar gönüllü sorumlusu Musa Ceyhan, son yıllarda gerek yağışların azalması gerekse bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden yeraltı sularının çekilmesi sonucu gölün durumunun her geçen yıl daha kötüye gittiğini söyledi. İlkbahar yağışlarının mevsim normallerinin üzerinde olmasına rağmen, gölün yine de eski halini alamadığını vurgulayan Ceyhan, şunları kaydetti: "Eskiden insanlar göle akın eder, yüzer, piknik yapardı. Ancak şimdi göl kurudu, kokular geliyor. Eskiden insanların yüzdüğü yerlerde şimdilerde motosiklet ve otomobille geziliyor."
BİZE ULAŞIN