Damatların belini büken gelenek: "Ev yıkan"

Hakkari'de damat tarafına yüklediği külfetten dolayı ''ev yıkan'' (malğırap) ismiyle anılan kolye, yöredeki düğünlerde gelinlerin vazgeçilmez takıları arasında yer alıyor.

Damatların belini büken gelenek: Ev yıkan
Gösterişi ve 6 bin ile 25 bin lira arasında değişen fiyatıyla "ev yıkan", her düğünde, damat tarafından geline takılması gereken altınlar arasında bulunuyor.

Değişik tasarımlarıyla göz kamaştıran kolye, damat tarafına yüklediği külfetten dolayı "ev yıkan" ismi ile anılıyor. Güzel görüntü oluşturduğu için genç kızların özel ilgi gösterdiği kolye yöredeki gelinlerin boynunu süslüyor.

Hakkari Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ev yıkan"ın gelinlerin vazgeçemediği takılar arasında yer aldığını söyledi.

Bu takının bölgede hemen hemen her gelinde bulunduğunu anlatan Gür, "Bu, Hakkari yöresine ait bir takı. Genelde buradaki gelinlerin tercihi oluyor. Hem gösterişi hem de fiyatı nedeniyle yörede buna 'ev yıkan' diyoruz. Gelinlerin vazgeçmediği bir takı. Pahalı olmasına rağmen bu kolyeleri satıyoruz. En ucuzu 6 bin liradan başlıyor ve 25 bin liraya kadar çıkıyor. Böyle olunca da tabii ev yıkan oluyor. Bir düğün evi için yüklü bir masraf. Ancak gelinlerinde tercihi olunca yapacak bir şey de yok" ifadelerini kullandı.


"HAKKARİ'DE EVLENEN YANDI"


Sakarya'da Hakkari'ye gelerek oğlunu evlendiren Ali Anuş ise Hakkari'de evlenmenin çok zor olduğunu söyledi.

Kentin düğün kültürünün çok masraf gerektirdiğini belirten Anuş, "Hakkari'de kim evlendiyse yandı. Düğünlerde çok altın isteniliyor. Düğün sahibi evini mi satsın, arabasını mı satsın, çocuğu mu bekar kalsın, ne yapsın? Hele ev yıkan denilen bir altın kolye var. Bu altını almak çok zor. Buraya geldim ve çok zorlandım. Dost ve akrabalarımdan borç para aldım ondan sonra altın alabildim. Kızın babasına biraz sen yardım et diyorum 'yok altın gelmeden kızımı vermem' diyor. Geline altını sonra alırız diyoruz, 'yok altın gelmeden gitmem, örf ve adetimiz bu' diyor. Sakarya'da böyle bir durum yok. Normal set, bilezik var. Buraya geldiğin zaman altın kemer, ev yıkan, göğüsü komple kapatacak bir altın isteniliyor" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN