E-Devlet kapısı nedir, hizmetleri nelerdir?

E Devlet kapısı nedir? E devlet hizmetleri nelerdir? E devlet sistemi nasıl kullanılır? E-devlet şifre nasıl alınır? E-Devlet Şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz...

E-Devlet kapısı nedir, hizmetleri nelerdir?

E-Devlet projesi gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlarımızın devlet işlerini internet üzerinden yapabilmesini sağlayan bir projedir. Bu proje sayesinde vatandaşlarımız en kısa ve kolay ve güvenli bir şekilde devlet hizmetlerine ulaşabilmektedir. Artık her vatandaş birçok devlet işlemini online olarak ve sıra beklemeden dakikalar içerisinde kolayca yapabilmektedir.

Tüm kamu işlemlerimizi gerçekleştirebildiğimiz E-Devlet sistemi ile zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerimizi tek bir şifre ile yapabilmekteyiz. Peki e- devlet üzerinden hangi işlemleri yapabiliriz? E-Devlet uygulaması ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

E-Devlet hizmetleri nelerdir?

- Üniversite kaydı: Kazandığınız üniversiteye kaydınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz

- Adli Sicil Kaydı alma: Adli sicil kaydı almak için resmi kurumlarda sıra beklemenize gerek yok. Bu işlemi e devlet kapısı üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

- IMEI kaydı: Yurt dışından getirdiğiniz elektronik cihazların kaydını e devlet sistemi üzerinden yaptırabilirsiniz.

- Cumhurbaşkanı mesajı: Cumhurbaşkanına her türlü isteğinizle ilgili mesajınızı e-devlet üzerinden iletebilirsiniz.

- Askerlik durum belgesi sorgulama: Askerlikle ilgili işlemleriniz ne durumda olduğunu öğrenmek için e- devlet kullanabilirsiniz.

- Emeklilik bilgileri: 4A, 4B, 4C her türden emeklilik bilgilerinize e devlet üzerinden kolayca ulaşmanız mümkün.

- 4A hizmet dökümü sorgulama: Emekliliğinize kaç gün kaldı, toplam kaç gün sigortalı çalışma gününüz var tüm bunları e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz

- E-Devlet sistemi üzerinden bu ve bunun gibi birçok işlemi yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet nasıl kullanılır?

E-Devlet işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz site adresi E-Devlet'in resmi internet adresidir. Bütün E-Devlet işlemlerimizi bu siteden yapacağız. Web sayfasına girdiğimizde sağ üstte bulunan sisteme giriş butonuna tıklayacağız. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaramız ile E-devlet şifremizi girerek sisteme girişimizi yapabiliriz. Eğer E-devlet şifreniz yoksa ilk başta şifre almanız gerekir.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Bu uygulama sizin yerinize başka birisinin şifre alıp adınıza E-devlet işlemlerini yapmaması için çok önemlidir. Bu yüzden sadece kimlik ibrazı ve şahsen başvuru yapılarak alınabilir.

E-Devlet Şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler neler?

Bir kere E-devlet sistemine giriş yapıp bu kolaylığa bu rahatlığa eriştiğiniz zaman bundan kopmak istemeyeceksinizdir. Bu yüzden E-devlet şifrenizi unuttuğunuzda yapmanız gerek tek şey tekrar T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Almış olduğunuz yeni bir şifre olacağı için eski şifreniz artık geçerli olmayacaktır. Her şifre kaybettiğimizde veya unuttuğumuzda ödememiz gereken 4 TL bir ücret vardır.

BİZE ULAŞIN